RilTok. Cykl zajęć kulturalno – edukacyjnych online dla młodzieży

WNIOSKODAWCA/Koordynator projektu:

Paulina Pohl

OPIS PROJEKTU

Inicjatywa, z Gdyni, której celem jest wsparcie młodzieży w okresie izolacji poprzez angażujące interdyscyplinarne działania w sieci. Młodzież weźmie udział w serii zajęć kulturalno-edukacyjnych, które będą dotyczyć czterech zagadnień, szczególnie ważnych w czasie kwarantanny: 1. Wiedza vs emocje 2. Solidarność, empatia, bohaterstwo 3. Samotność. Każdy temat będzie opracowany podczas autorskich zajęć online, między innymi: lekcji etyki, praktycznych „lifehacków” czy warsztatów filmowych online. Na podstawie zajęć powstaną cztery scenariusze do wykorzystania przez nauczycieli.

PARTNER PROJEKTU

Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni

OKRES REALIZACJI

15.05-15.07.2020 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Dom Filmowy wystartował z projektem #RilTok2020! Od 25 maja zaprasza uczniów 7. i 8. klas SzP z województwa pomorskiego do udziału w warsztatach online.

W maju i czerwcu 2020 roku ponad 40 nastolatków z województwa pomorskiego wzięło udział w zajęciach online, opartych na następujących tematach:

  • Samotność
  • Wiedza vs emocje
  • Bohaterstwo

Każdy temat został opracowany podczas autorskich zajęć online:

– Webinary i lekcje etyki prowadzone przez Iwonę Chojnacką, nauczycielkę etyki i języka polskiego z Amerykańskiej Szkoły w Gdyni

– Praktyczne “lifehacki” – wzmacniające młodzież w trudnym okresie porady psychologiczno-pedagogiczne Aleksandry Mońko w formie grafik i prostych zadań do wykonania

– “Zestawy kulturalne” Pauliny Pohl i Krystyny Weiher-Sitkiewicz – autorski wybór i omówienie wysokiej jakości tekstów kultury (filmy, seriale, książki, komiksy, muzyka), dostosowanych do zagadnień projektu 

– Warsztaty filmowe online z reżyserem Kryspinem Plutą, w ramach których młodzież zrealizowała krótkie impresje filmowe 

Założeniem RilToka było wzmocnienie młodych ludzi w postrzeganiu świata i siebie. Dzięki udziałowi w projekcie mieli szansę zabrać głos i nabyć nową wiedzę i umiejętności. 

Opublikowany przez Dom Filmowy Środa, 27 maja 2020

 

Za nami pierwsze spotkania online! Młodzież brała udział w zajęciach na temat samotności i związanych z nią emocji, które towarzyszą każdemu z nas, zwłaszcza w okresie przymusowej kwarantanny… Czy samotność to to samo co bycie samym? Dlaczego samotność może być twórcza? Jaki wpływ na naszą samotność ma Internet? Do refleksji i dyskusji uczestników zachęciła Iwona Chojnacka podczas pierwszej webinarowej lekcji etyki. Dyskusje były zażarte!

Następnie młodzież zapoznała się z przygotowanymi przez Olę Mońko lifehackami. Nie zabrakło również zestawu kulturalnego, w którym znalazły się propozycje tekstów kultury (muzyki, filmów, seriali, obrazów), poruszających temat samotności. 

 

Wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Każda z nich jest informacją mówiącą o tym  jak reagujemy na dane zdarzenie. Podczas kolejnego spotkania w sieci młodzież uczestniczyła w zajęciach dotyczących emocji i wiedzy. Następnie podczas warsztatów uczestnicy zostali zaproszeni do stworzenia kart emocji, nazwania emocji jakie im towarzyszą, opisania sposobów ich wyrażania i radzenia sobie z nimi. Zapraszamy do zapoznania się z lekcją! 😉

Fot: Ola Mońko

Trzecie zajęcia realizowane w ramach projektu #RilTok2020 dotyczyły bohaterstwa. Wprowadzeniem do tematu było trzecie webinarowe spotkanie z Iwoną Chojnacką. Młodzież została zaproszona do podjęcia refleksji i stworzenia swojej galerii zasobów. Następnym krokiem było zastanowienie się i zdefiniowanie swojej super mocy, czyli cechy która pozytywnie wyróżnia ich wśród innych. Podczas zajęć uczestnicy poszukiwali bohaterów w swoim najbliższym otoczeniu a także uczyli się jak zdobywać i rozwijać nowe supermoce.

Fot: Ola Mońko

W ramach działań projektowych młodzież wzięła udział także w warsztatach filmowych online, które poprowadził reżyser Kryspin Pluta. W ramach warsztatów powstały krótkie impresje filmowe na wybrany temat: Samotność, Emocje i wiedza, Bohaterstwo.

Prezentujemy kilka filmów zrealizowanych przez uczestników 😉

W ramach projektu #RilTok2020 powstała publikacja, która zawiera materiały do pracy online z grupami młodzieżowymi, nie tylko w czasie pandemii. Trzy sztandarowe tematy: samotność, wiedza vs emocje oraz bohaterstwo mają wymiar uniwersalny i mogą być omawiane na różnych etapach edukacji. Opracowanie może także się przydać w edukacji standardowej, w szkole, jako materiały pomocnicze do lekcji. Zachęcamy do korzystania i dzielenia się z innymi nauczycielami. Manual sprawdzi się na lekcji etyki, wiedzy o kulturze, godzinie wychowawczej, języku polskim… i wielu innych przedmiotach! Z opracowaniem można zapoznać się klikając TUTAJ #RilTok2020 Materiały do zajęć kulturalno-edukacyjnych dla młodzieży