Rycerskość w sieci

WNIOSKODAWCA

Jolanta Belcarz-Dzikowska

Koordynator projektu: Arkadiusz Dzikowski

OPIS PROJEKTU

Inicjatywa ze Sztumu, skierowana do Grup Rycerskich zgrupowanych w tzw. Prowincji Pruskiej oraz młodzieży ze szkół podstawowych powiatu sztumskiego. Celem działania jest przeciwdziałanie hejtowi wśród młodzieży a także wzmocnienie poczucia sprawstwa wśród grup rekonstrukcyjnych Prowincji Pruskiej. W czasie trwania projektu młodzież zapozna się z regułą rycerską i jej kontynuacją w dzisiejszych czasach, będzie uczestniczyła w warsztatach dotyczących zajęć współczesnych rycerzy, roli kobiet czy średniowiecznej kuchni. Efektem działań prowadzonych głównie w sieci będą trzy filmy przygotowane przez uczestników.

PARTNER PROJEKTU

Piotr Podlewski – nauczyciel historii w SP w Sztumie.

OKRES REALIZACJI

16.05-15.07.2020 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Projekt miał swoją inaugurację 16 maja, kiedy to muzea otwierają swoje podwoje nocą. Nie inaczej w Sztumie – oddziale malborskiego muzeum zamkowego. Ze względu na epidemię spotkanie w ramach Nocy Muzeów odbyło się w Internecie. Tegoroczne spotkanie w sieci było również wstępem do realizowanego przez Bractwo w okresie pandemii projektu „Rycerskość w sieci” w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”.

Noc Muzeów 2020

Witamy wszystkich miłośników historii, zamków i rycerstwa. Dziś, jak co roku muzea otwierają swoje podwoje nocą. Nie inaczej bedzie w Sztumie – oddziale malborskiego muzeum zamkowego. To już szóste spotkanie naszego Bractwa z wami w ramach tej akcji, ale tym razem będzie ono miało inny charakter. Swoją aktwność zmuszeni byliśmy przenieść do internetu. Dzisiejsze spotkanie w sieci jest wstepem do realizowanego przez nasze Bractwo w okresie pandemii projektu "Rycerskość w sieci" w ramach programu "Bardzo młoda kultura".Pierwsza część naszego spotkania oparta jest na powieściach, baśniach i legendach związanych ze średniowieczem. Wybraliśmy dla was kilka fragmentów, które kiedyś zawładnęły naszą wyobraźnią i wpłynęły na rozwój naszych zainteresowań. Być może podobnie będzie i Waszym wypadku? #BardzoMłodaKultura #SiećKultury #InstytutKulturyMiejskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum KulturyInstytut Kultury Miejskiej

Opublikowany przez Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej Sobota, 16 maja 2020

 

Do udziału w projekcie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie zapraszał partner i współorganizator – historyk, etnolog, nauczyciel – Piotr Podlewski.

Od 20 maja do 1 czerwca chętni uczniowie mogli nagrać i przesłać krótkie filmiki, pokazujące czym jest dla nich „Rycerskość” dzisiaj i jak jest przez nich rozumiana.

Kolejnym działaniem w ramach projektu „Rycerskość w sieci” był wywiad z rekonstruktorem Arkadiuszem Dzikowskim. Rozmowę poprowadził Piotr Podlewski. Pierwsza część wywiadu, która swoją premierę miała 24 maja dotyczyła funkcji Hetmana Kapituły Rycerstwa Polskiego, pełnionej przez Arkadiusza Dzikowskiego, wczesnych fascynacji historycznych, które doprowadziły go do pasji rekonstruktorskiej, zasad funkcjonowania rekonstruktorów na całym świecie w kontekście bezpieczeństwa oraz korzyści płynących z tej pasji dla życia codziennego. Ostatnim wątkiem poruszonym w wywiadzie była rola zamku sztumskiego w życiu członków Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

Druga część wywiadu dotyczyła Reguły Rycerskiej, przyjętej przez bractwa Kapituły Rycerstwa Polskiego, jej źródeł i historii powstania, a także roli jaką odgrywa ona w życiu współczesnych rycerzy. Podane zostały przykłady zastosowania zasad Reguły we współczesnym życiu. Pan Arkadiusz Dzikowski wyjaśnił także jak wygląda i na czym polega pasowanie na rycerza. Kolejnym wątkiem poruszonym w wywiadzie była rola zamku sztumskiego w życiu członków Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej i zmiany jakie zachodziły na zamku w okresie, kiedy bractwo posiadało na nim swoją siedzibę.

„Młodzież z historii wyciąga wnioski” – kolejny film w ramach projektu „Rycerskość w sieci”. Tym razem bohaterami kompilacji filmów jest młodzież szkół podstawowych z powiatu sztumskiego klas VI-VIII. Uczniowie przedstawiają nam jaki widzą przepis na rycerskość w dobie internetu, który oprócz dobrodziejstw, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Jak zachowywać się w sieci? Jak pomóc tym, którzy czują się „hejtowani? Posłuchajmy!  

 

Druga odsłona filmu, w którym bohaterami kompilacji filmowej jest młodzież szkół podstawowych z powiatu Sztumskiego klas VI-VIII.

Przed nami II część działań w ramach projektu „Rycerskość w Sieci” dotycząca miedzy innymi zajęć prowadzonych przez Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Pierwsze prezentowane zajęcia dla młodzieży dotyczą jazdy konnej, utrzymania zbroi oraz treningu władania mieczem. Podczas realizacji filmu szczególną uwagę zwrócono na warunki ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa oraz na wnioski wypływające z historii dla życia współczesnego w oparciu o Regułę Rycerską.

Przedstawienie historii rzemiosła jako jednego z elementów ogólnego procesu rozwoju społeczeństwa jest dla historyków jednym z najbardziej istotnych zagadnień. W jaki sposób ludzie średniowiecza radzili sobie z wyzwaniami dnia powszedniego? O tym w kolejnym filmie przygotowanym dla uczestników projektu! 

Życie jest wędrówką – drogą. I wszystko zależy w którym kierunku podążymy. W kolejnym filmie zrealizowanym w ramach projektu zaprezentowano, jak z pozoru wykluczające się aspekty życia średniowiecznego (taniec był domeną świecką, kaligrafia – zakonów, natomiast pielgrzymki miały wymiar duchowy) potrafimy pogodzić na własnym podwórku i z powodzeniem praktykować.

O projekcie głośno jest także w lokalnych mediach! O filmowym projekcie pisał między innymi Portal na plus czy Gazeta Sztumska. Wywiad z koordynatorem Arkadiuszem Dzikowskim i partnerem projektu Piotrem Podlewskim w Radiu Malbork można wysłuchać także na Facebooku. 

Rycerskość w sieci w Radio Malbork

Prezentowany klip ilustruje wywiad z Piotrem Podlewskim i Arkadiuszem Dzikowskim, jaki przeprowadził redaktor Piotr Piesik w Radio Malbork. Wywiad dotyczy realizacji projektu "Rycerskość w sieci" realizowanego przez Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej ze środków pozyskanych z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Operatorem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej miasta Gdańska. Zjęcia oraz filmy wykorzystane w klipie wykonane były w okresie przed pandemią COVID-19 oraz w trakcie realizacji projektu.

Opublikowany przez Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej Wtorek, 9 czerwca 2020

 

Działania projektowe można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/events/557724511610996/  Wszystkie informacje i filmy zrealizowane w ramach projektu można znaleźć również na profilu: https://www.facebook.com/RycerzeSztumu/oraz https://www.facebook.com/Dw%C3%B3jka-w-przerwie-149202898868438/.

Projekt „Rycerskość w sieci” dobiega końca. Nadszedł czas finał i podsumowanie działań projektu, którego celem było między innymi: zapobieganie izolacji społecznej grup pokoleniowych, przeciwdziałanie hejtowi wśród młodzieży oraz wzmocnienie poczucia sprawstwa wśród grup rekonstrukcyjnych. Efektem są trzy filmy: jeden zmontowany z materiałów nadesłanych przez grupy rekonstrukcyjne w terenu województwa pomorskiego tj. Prowincja Pruska i Prowincja Pomorska, drugi nadesłany przez młodzież szkół podstawowych powiatu sztumskiego, a trzeci zmontowany „naprzemiennie” jako odpowiedź na pytanie jak rozumiesz „Rycerskość w sieci”.

Zapraszamy do oglądania! 😉 Część I „Rycerze w czasie epidemii”

Część II „Rycerska młodzież przeciw hejtowi”

Część II „Rycerze + młodzież = rycerskość w sieci”

Wszystkie zrealizowane filmiki wyświetlone zostały do tej pory prawie 25,5 tyś razy! Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania kilku bractw rycerskich oraz partnerów instytucjonalnych i prywatnych tego projektu. Całość naszej wspólnej pracy obejrzeć można tutaj: https://www.facebook.com/watch/RycerzeSztumu/542825973065298/