- Kamila Chomicz – kampanie edukacyjnno-artystyczne / wsie położone w Gminie Kolbudy i na granicy Gminy Pruszcz Gdański

Kamila Chomicz – Jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania etc. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne, w których to stara się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o ważnych dla niej sprawach tj.: ochrona środowiska naturalnego, promocja nauki czy zrównoważonym rozwoju miast i wsi. Współpracuje z instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, realizuje projekty niezależnie, a także w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. Oto kilka przykładowych projektów:

  •  „MY ZIEMIANIE” – projekt dofinansowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura w 2020 roku, którego celem było zwrócenie uwagi na zasoby okolicznej przyrody oraz  zebranie refleksji i pomysłów na to jak my mieszkańcy możemy się o nią zatroszczyć.
  • „GŁOS LAGUNY” – projekt, który od trzech lat realizuje w czasie zimy we współpracy z mieszkańcami Bacalar w Meksyku oraz z badaczami i naukowcami z UNAM i ECOSUR. Głównym tematem projektu są gigantyczne formy stromatolitów, a celem ochrona laguny, w której one żyją. Strona projektu: www.lagunabacalar.net i trailer: https://vimeo.com/373948141.
  • „MIASTO DRZEW TRÓJMIASTO” – projekt skupiony na stworzeniu mapy starych drzew w Trójmieście, opracowaniu tras rowerowych, a także zbieraniu historii o drzewach, od mieszkańców miasta, celem przedstawienia ich na filmie, razem z ciekawostkami na temat drzew. Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/MiastoDrzewTrojmiasto/?modal=admin_todo_tour
  • „URODZAJNIA” – nieformalna grupa, którą tworzą mieszkanki ze wsi Lisewiec i Pręgowo, „prowadzona” przez mnie od kilku lat.  Tematem przewodnim są zioła i ich zdrowotne właściwości, tworzenie ogrodów przyjaznych owadom zapylającym, ekologiczna uprawa warzyw i owoców. Strona projektu: http://miroro.pl/urodzajnia/
  • „ŻYCIE NA ZIEMI” – internetowa galeria prac wideo, poświęcona tematowi życia na ziemi w ujęciu naukowym, filozoficznym i artystycznym. W tym roku do pierwszej edycji zaprosiłam: Aurorę Lubos, Honoratę Martin i Zosię Martin. Również ja w ramach projektu pokażę swoje prace video.  projekt realizowany w ramach programu „kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury www.zycienaziemi.pl ( w opracowaniu)
  • „SPLOTY” Internetowa galeria zdjęć, prac video prezentująca sylwetki i opowieści mieszkańców wsi Lisewiec, Pręgowo, Buszkowo, Babi Dół i Czapielsk. Tematem tekstów są przemiany społeczne i  etniczne na przestrzeni ostatnich stu lat, oraz historię relacji ludzi i zwierząt (hodowlanych, dzikich, domowych). Strona realizowana w ramach stypendium Ministerstwa Kultury http://www.sploty.org.pl ( w opracowaniu)
  • „ ŻABY W GDAŃSKU” – Realizacja kilku krótkich materiałów video we współpracy z ekologami i architektami, których tematem są płazy w Gdańsku oraz połączenie miasta Gdańska z wodą i tego co wpłynęło na to, że żaby zadomowiły się w centrum miasta.  Filmiki nagrywam w ramach rezydencji artystycznej w Centrum Sztuki Współczesnej – Łaźnia w Gdańsku.