„Dzieciaki lubią zwierzaki. A co lubią zwierzaki?”

WNIOSKODAWCA

Beata Wołkanowska

OPIS PROJEKTU

Projekt zakłada przeprowadzenie 9 działań ze zwierzętami w roli głównej, angażujących dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 60 w Gdańsku. Planujemy warsztaty plastyczne z ilustratorką Grażyną Rigall z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, warsztaty z tworzenia Komiksu, które poprowadzi przedstawicielka Stowarzyszenia Arteria Marta Tymińska oraz spotkania ze storytellingiem czyli budowanie historii wokół zwierzaków z Anną Miller z tego samego stowarzyszenia. Z Opowiadaczami Historii wybierzemy się na spacer po Dolnym Mieście w poszukiwaniu zwierząt w nazwach Gdańskich ulic oraz odwiedzimy Oliwskie ZOO gdzie poznamy tajniki robienia zdjęć zwierzętom. Owe sekrety dobrego ujęcia odkryje przed nami fotograf z organizacji Testigo Documentary pan Paweł Wyszomirski. Naszym marzeniem jest udział w premierze filmu „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Chcemy również stworzyć nasze dzieła, komiksy i zrobić zdjęcia naszych ulubieńców. Wszystkie prace zostaną wystawione podczas podsumowania projektu, na które zaprosimy rodziny naszych uczniów oraz tych, którym będziemy zawdzięczać tę wspaniałą przygodę ze światem zwierzaków.

MIEJSCA REALIZACJI PROJEKTU

  • Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
  • Gdańsk – Dolne Miasto
  • Zoo Gdańsk-Oliwa
  • Klub PLAMA Gdański Archipelag Kultury
  • Kino Helios – Gdańsk Przymorze

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

22.09.2016 – 31.10.2016


MENTOR

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Anna Ratkiewicz-Syrek.

Anna-Ratkiewicz-Syrek - zdjęcie

Anna Ratkiewicz-Syrek – Kierownik Działu Edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Z wykształcenia teatrolog i filmoznawca, absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie doktorantka (I rok). Ukończyła kurs z metod pedagogiki teatralnej organizowany przez Instytut Teatralny w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, sekretarz Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego. Od 2008 roku pracownik etatowy GTS, od kwietnia 2015 Kierownik Działu Edukacji. Koordynuje projekty lokalne i międzynarodowe z zakresu edukacji kulturalnej („Teatr z klasą”, „Teatr i Edukacja”, „Współpraca ekspertów w zakresie pedagogiki teatralnej z wykorzystaniem dziedzictwa europejskiej klasykiliterackiej”, „Szeksploracje Kultury”, „Letnia Akademia Szekspirowska”, „Teatralny Pasjans”, „Teatralny Pasjans – drugie rozdanie”).

Fantastyczny, wielopoziomowy projekt dla najmłodszych mieszkańców Gdańska, który korzysta z doświadczenia zróżnicowanych ekspertów. Szkoła pozyskała znakomitych partnerów a wydarzenia projektu pozwalają na twórcze działania dzieci i odkrywanie fascynującego świata zwierząt. Lubię to!


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

6 listopada 2016

img_5931

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tak też było z projektem „Dzieciaki lubią zwierzaki. A co lubią zwierzaki?”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura.

Od 23 września cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła w takich wydarzeniach jak: wizyta w kinie Helios na premierze seansu Sekretne życie zwierząt domowych, warsztaty rysunku, komiksu czy storytellingu. Byliśmy również na warsztatach tworzenia w glinie i na spacerze po Dolnym i Starym Mieście w Gdańsku. Wycieczka do gdańskiego ZOO również była bardzo udana. Podczas podsumowania projektu wszyscy mogli podziwiać wszystkie prace i wytwory naszej wyobraźni. Był również słodki poczęstunek w postaci gofrów wypieczonych przez nasze panie Anię, Marzenę i Beatę w świetlicy. Było też dużo pysznych owoców.

Szkoda, że projekt tak szybko się skończył. Bardzo dziękujemy naszym opiekunkom, paniom Agacie Andrasiak i Katarzynie Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej i pani Annie Ratkiewicz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Mamy nadzieję, że jeszcze się wkrótce spotkamy.

Beata Wołkanowska

Źródło: http://sp60.gdansk.pl/z-zycia-szkoly/193-podsumowanie-projektu-dzieciaki-lubia-zwierzaki.html

5 października 2016

Klasa II A uczestniczyła w warsztatach ceramicznych w klubie Plama na gdańskiej Zaspie. Gospodarzem spotkania była pani Wioletta Ulatowska, artysta-plastyk, która cierpliwie wyjaśniała, w jaki sposób należy rzeźbić w glinie. Dzieciaki bawiły się świetnie, a efekty ich pracy naprawdę robią wrażenie.

glina

Źródło: http://sp60.gdansk.pl/projekty/128-dzieciaki-lubia-zwierzaki-w-glinie.html

4 października 2016

Odwiedziny w oliwskim zoo to dalszy ciąg udziału SP 60 w projekcie ,,Dzieciaki lubią zwierzaki. A co lubią zwierzaki?”. Pomimo wietrznej pogody wycieczka była udana!

image-php

Zdjęcia na stronie: http://multimedia.sp60.gdansk.pl/event/161004zoo.html.

28 września 2016

Pierwsze działania okazały się niezwykle przyjemne: klasy 0-6 wybrały się do kina Helios na film „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Więcej na stronie: http://sp60.gdansk.pl/z-zycia-szkoly/116-wyjscie-do-kina.html.