„Tuse – tworzę sztukę z młodzieżą”

WNIOSKODAWCY

Gimnazjum nr 11 im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku oraz Ewelina Chudyba

OPIS PROJEKTU

Do naszego projektu, skierowanego do młodzieży mieszkającej na Stogach, zaprosiliśmy znanego artystę streetartowego – Tuse. Artysta w ramach projektu poprowadzi warsztaty graffiti – w części teoretycznej opowie o swoich osiągnięciach, o technice jaką pracuje, o tym jak pasja może być również pracą. Podczas warsztatów, w części praktycznej Tuse wraz z młodzieżą wykonają graffiti na ścianie zewnętrznej szkoły. Pracy towarzyszyć będzie fotograf, dwuosobowa ekipa filmowa, oraz uczniowie tworzący szkolne radio-  wszyscy oni odpowiedzialni będą za dokumentację projektu. Następnie uczestnicy warsztatów wraz z nauczycielami ze szkoły przygotują wspólnie projekt folderu reklamowego (składana ulotka), będącego podsumowaniem wspólnej pracy (opis założeń projektu, uczestników, artysty, efektu końcowego). W folderach, przekazanych do IKM zamieszczona zostanie również propozycja alternatywnego zwiedzania miasta tropem prac Tuse. Staną się one tym samym promocją miasta. Wszystkie zdjęcia dostępne będą na stronie szkoły, na szkolnym facebooku, materiał filmowy zostanie umieszczony na kanale youtube.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Gimnazjum nr 11 im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

19.09 – 7.10 – faza wstępna (przygotowanie i dystrybucja plakatów, rekrutacja uczestników, reklama na facebooku i stronie szkoły)
15.10 (sobota) od 10:00 do 18:00 – wydarzenie właściwe (warsztaty + wykonanie pracy)
17.10 – 28.10 – faza końcowa (montaż filmowy, obróbka zdjęć, projekt, wydruk i dystrybucja folderów reklamowych)


MENTOR

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Monika Kuligowska.

Monika Kuligowska - zdjęcie

Monika Kuligowska –  jestem wiceprezeską Fundacji Edukacyjnej ODITK, działającej na rzecz zmiany w polskiej edukacji. Od  ponad 10 lat zawodowo i pasjonacko zajmuję się inicjowaniem i koordynacją projektów szkoleniowych, tworzeniem programów rozwojowych dla instytucji, społeczności i  osób indywidualnych oraz  modeli wdrażania zmian społecznych. W swoich działaniach skupiam się głownie na budowaniu partnerstw i sieci współpracy.

„Tuse – tworzę sztukę z młodzieżą” to ciekawy, dobrze przemyślany projekt, którego celem jest przekonanie młodzieży, a pośrednio także dorosłych, że sztuka, w tym uliczna, może stać się sposobem na życie. Stanowi zachętę do rozwijania pasji i przełamywania stereotypów.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

20 października 2016

Przedstawiamy film z warsztatów graffiti z Tuse. Realizacja: Fractal Videos. Autorem muzyki, którą słychać w tle, jest Maciej Wiśniewski, absolwent Gimnazjum nr 11 w Gdańsku.

15 października 2016

W sobotę 15.10 zrealizowaliśmy nasz projekt konkursowy w ramach programu Sieć Kultury, będącego częścią ogólnopolskiego programu „Bardzo Młoda Kultura”. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury, a operatorem programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

W ramach projektu zorganizowaliśmy jednodniowe warsztaty graffiti, poprowadzone przez znanego artystę streetartowego – Tuse, którego charakterystyczne prace z pewnością kojarzycie z trójmiejskich ulic. Warsztaty składały się z części teoretycznej, podczas której Tuse opowiedział o swojej pracy, o technice wykonywania graffiti, pokazując na własnym przykładzie, jak pasja może stać pracą.

Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie. Każdy uczestnik dostał spray do ręki i praca ruszyła pełną parą. I choć Tuse przyjechał do nas ze swoim projektem, znalazło się również miejsce na inicjatywę własną uczestników, którzy własnoręcznie się podpisali, zasygnalizowali obecność na swojej dzielnicy podpisem „Graffiti Stogi”, jak również sami wymyślili tekst zawarty w chmurce. Praca poszła nam bardzo sprawnie.

Po zakończonych warsztatach zjedliśmy pizzę i zastanawialiśmy się, co by tu jeszcze zmalować;) Być może okazja pojawi się już bardzo niedługo, ale póki co, nie będziemy zdradzać szczegółów, żeby nie zapeszać.

To był naprawdę kreatywnie spędzony czas i mimo soboty, aż żal było wracać do domu. Efekty naszej pracy możecie podziwiać na ścianie szkoły. Zapraszamy do oglądania!

Zdjęcia: Paweł Jóźwiak

_paw4107

 

_paw4131

 

_paw4173

 

_paw4339

 

_paw4212

 

_paw4450

 

_paw4407

 

_paw4497

 

_paw4538

 


Do 9 października można zapisać się na bezpłatne warsztaty graffiti. Zgłoszenia należy przysyłać na adres: e.chudybag11@wp.pl. Warsztaty odbędą się 15 października w Gimnazjum nr 11 w Gdańsku (ul. Kłosowa 3); są przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-19 lat; poprowadzi je Piotr Tuse Jaworski.

Więcej informacji na stronach: http://www.gim11.edu.pl/ oraz https://www.facebook.com/gim11gda/.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/681610915327032/.

Warsztaty graffiti - plakat