„Adopcja z Kulturą”

WNIOSKODAWCA

Chojnickie Centrum Kultury (Koordynator projektu Ewa Kerplik)

OPIS PROJEKTU

W ramach projektu „Adopcja z Kulturą” planujemy zainicjować cykl bezpłatnych warsztatów z fotografii, w czasie których młodzież będzie miała okazję zobaczyć pracę doświadczonych i utalentowanych fotografów, ucząc się od nich nie tylko technicznego wykorzystania sprzętu, ale również aktywności twórczej, czyli przekształcania fotografii w celowe, zaangażowane społecznie działanie. Pragniemy uczynić z fotografii alternatywę dla subkulturowych zachowań, pokazać młodym ludziom, że poprzez sztukę można przekazywać wartości, zwalczać zagrożenia, oddziaływać na społeczeństwo. Zadaniem młodzieży będzie wykonanie artystycznych, inspirowanych dziełami sztuki zdjęć zwierząt ze schroniska „Przytulisko” w Chojnicach, w taki sposób, aby swoją oryginalnością uwrażliwiały, niosły przesłanie, wzmacniały pozytywne postawy i skłaniały społeczeństwo do włączenia się w kampanię adopcyjną zwierzaków, która stanowi finalny cel naszych działań.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Chojnice

PARTNERZY PROJEKTU

Technikum nr 3 im. Szarży Bohaterów pod Krojankami w Chojnicach oraz Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej w Chojnicach

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

4.05.2017-15.10.2017


MENTOR

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Joanna Śnieżko-Misterek.

Joanna Śnieżko-Misterek - zdjęcie

Joanna Śnieżko-Misterek – ukończyła socjologię ze specjalizacją antropologia kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, absolwentka studiów European Diploma in Culture Projects Management organizowanych przez Marcel Hicter Fundation z Brukseli z projektem „Szekspir wykracza poza centrum”, założycielka kina studenckiego przy UMK w Toruniu, autorka projektów „Dolne Miasto Górą” i „Fabryka Talentów na Dolnym Mieście” „Wszechświat Księcia H”. Od 2000 r. Koordynator Festiwalu Szekspirowskiego a także innych projektów kulturalnych Fundacji Theatrum Gedanense i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, realizatorka licznych projektów w zakresie współpracy międzynarodowej finansowanych ze źródeł unijnych , jak i krajowych, prezes zarządu Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Projekt „Adopcja z Kulturą” Chojnickiego Centrum Kultury  ujął mnie łączeniem twórczych zajęć fotograficznych z chęcią pomocy pokrzywdzonym przez los zwierzakom. Pomysł tworzenia obrazów inspirowanych dziełami sztuki z wykorzystaniem zdjęć podopiecznych schroniska „Przytulisko” i wykorzystanie ich do szerokiej kampanii społecznej jest świetny i ważny! Życzę powodzenia. Wspieram. Trzymam kciuki!!!


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Adopcja z Kulturą

Rozpoczęłyśmy działania w ramach projektu fotograficznego, pt. „Adopcja z Kulturą”. Pierwsze zajęcia odbyły się 20 maja, w sobotę o godz. 10:00 i 13:30, w Samorządnym Centrum Młodzieżowym w Chojnicach. Wzięło w nich udział 11 osób: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Zgodnie z założeniem były to zajęcia stricte teoretyczne. Anka Zajkowska, instruktorka fotografii, na przykładach wyświetlanych zdjęć omawiała, m.in. zasady prawidłowego kadrowania i głębi ostrości oraz wyjaśniała pojęcia złotych punktów, czasu naświetlania, światłoczułości oraz ich zależności względem siebie. Wszyscy zgodnie przyznali, że zrozumienie i przestrzeganie tych zasad ułatwia prawidłowe wykonanie zdjęcia. Podczas zajęć udało się Ani wytworzyć luźną, sympatyczną atmosferę, zainteresować uczestników historiami z życia fotoreporterki lokalnej gazety i wolontariuszki, uczestniczącej w 300 koncertach rocznie.

Zdjęcia: Ewa Kerplik

Teorię wprowadzimy w życie i utrwalimy na następnych zajęciach, które odbędą się w najbliższą sobotę 27 maja, w tym samym miejscu i czasie 🙂 Podczas warsztatów uczestnicy wyruszą w plener, aby fotografować wybrane postaci; skupiamy się bowiem na fotografii portretowej!

Zdjęcia: Anna Zajkowska

27 maja odbyła się „Fotografia w praktyce”. Zajęcia zaczęliśmy od przypomnienia najważniejszych zasad dobrego fotografa. W plenerze uczestnicy próbowali między innymi uchwycić obiekt w ruchu 🙂 Na koniec spotkania dokonaliśmy analizy wykonanych zdjęć.

Zdjęcia: Anna Zajkowska

Projekt trwa! 1 lipca udaliśmy się do Schroniska dla zwierząt „Przytulisko” w Chojnicach. Przywieźliśmy zwierzakom prezenty i wyprowadziliśmy je na spacer, dzięki czemu mogliśmy poznać ich naturę, a one oswoić się z naszą obecnością. Rondo i Bruno to pieski bardzo żywiołowe, za piłką mogą biegać godzinami :-),  a Rzepak na przykład to oaza spokoju i zdecydowanie nie lubi deszczu :-). Zajrzeliśmy też do kociarni, żeby pogłaskać kotki i pobawić się z nimi zabawkami. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wizyty. Powoli przymierzamy się do sesji zdjęciowych. W głowach uczestników pojawiają się gotowe scenariusze. Pojedyncze sesje musimy organizować tak, aby za każdym razem wyprowadzać wszystkie psy z boksu, ponieważ gdy wyprowadza się je pojedynczo, to inne psy gryzą tego, który został wyprowadzony. O tych i wielu innych zasadach dowiedzieliśmy się od pracowników schroniska. Opowiedzieli nam różne historie przywożonych zwierząt, każde zwierzę to osobna historia!  W ciągu roku do schroniska w Chojnicach trafia 170 kotów i prawie dwa razy tyle psów.

Zdjęcia: Anna Zajkowska

Przez ostatni miesiąc uczestnicy warsztatów precyzowali swoje fascynacje artystyczne. Pierwsza finałowa sesja już za nami. Odbyła się w kociarni, bo ulewny deszcz uniemożliwił sesję plenerową. Dziewczyny same wymyśliły scenariusze i zaprojektowały kostiumy: muzyka i malarstwo zawitały do schroniska. Po wielu próbach udało się uzyskać oczekiwany efekt, co zobaczycie sami we wrześniowej fotogalerii. Szczególne podziękowania dla pani Ani Piekarskiej ze Stowarzyszenia „Dworek Polski” za wypożyczenie kostiumów. Bohaterkami zdjęć są Aleksandra Kurkowska i Weronika Laskiewicz. Kolejne sesje już pod koniec miesiąca. Inspiracje artystyczne są naprawdę oryginalne

Sesje w schronisku cały czas trwały. Bohaterką kolejnej jest Laura: wspaniała kompanka, spokojna i cierpliwa, z natury myślicielka. W schronisku przebywa od kilku lat. Dzielna i odważna jak lwica, nie straszny jej nawet Edward Nożycoręki (w tej roli Daniel Chełmowski). Choreografia autorstwa Anki Zajkowskiej, która zdradza super przepis na blizny Edwarda. SKŁADNIKI: łyżeczka gliceryny, pół łyżki żelatyny. WYKONANIE: wymieszać, podgrzać i szybko nakładać 🙂 Autorką zdjęć jest Paulina Depka Prądzińska wrodzony talent i zamiłowanie do fotografii! Brawo Paula! Dwa ostanie zdjęcia to zapowiedź kolejnej sesji. Kojarzycie film?

Bohaterami kolejnej sesji są: czarny Skubi i rudy Brus. Skubi został znaleziony na ulicy jako szczeniak. Adoptowany. Niestety 25.10.2012 powrócił do schroniska. Był nieufny, dopiero po pół roku dał się pogłaskać. Podobnie jak Brus, który również padł ofiarą nieszczęśliwej adopcji. Dzięki wspaniałym pracownikom  Schroniska dla zwierząt w Chojnicach „Przytulisko” wróciła do nich radość życia. Czekają na nowy dom! Autorem zdjęć jest fan komiksów „The Mask” – Daniel Chełmowski, Jim Carrey to Michał Meller,  Charakteryzacja – Ania Zajkowska, Asystentka fotografa – Paulina Depka Prądzinska.

Na zdjęciach Pauliny Ciesielskiej Jantarek, czarno- biały jak Cruella De Mon. Życie Jantarka to pasmo nieszczęść. Mamy nadzieję, że jego los się odmieni. Zdecydowanie na to zasługuje! Zdradzamy rąbka tajemnicy i pokazujemy prawie gotowy (bo przed obróbką efekt finałowy sesji). To tylko przedsmak – wszystkie zdjęcia dostępne w plenerze i na naszym profilu dopiero 3 października! Bądźcie z nami, warto!

W kolejnej sesji fotograficznej przyjacielem Robin Hooda został Karolek. Robin Hood to symbol sprawiedliwości i praworządności. Bardzo byśmy chcieli, aby los wynagrodził Karolkowi wszystkie dotychczasowe krzywdy, które wyrządzili mu ludzie. Czeka na kochającego opiekuna, który tak jak on i Robin Hood podziela ducha przygody! Wszystko to pokazała na swoich zdjęciach Aleksandra Gostomska w towarzystwie Jurka Ilnickiego. Przy okazji obecności Jurka serdecznie pozdrawiamy wszystkich rycerzy z Bractwa Rycerskiego Herbu Tur

Przed wystawą finałową prezentujemy zdjęcia instruktorki Anki Zajkowskiej, która zafascynowana scenariuszami uczestników chciała przedstawić własną wizję „Adopcji z Kulturą”.

Złamane serce Pierrota próbuje ukoić Łanek – urodzony przytulasek. Czuły, spokojniutki psiak o mięciutkiej sierści. Jeżeli lubisz ciepło domowego ogniska i szukasz kompana na dobre i złe – pomyśl o adopcji Łanka. Czeka na opiekuna, któremu będzie potrafił się odwdzięczyć za okazane serce. Paulina (w roli Pierrota) potwierdza: „Do serca przytul psa!”

Zdjęcia: Anna Zajkowska

Finałowa galeria zdjęć

Wystawa już otwarta! Serdecznie zapraszamy od 2 do 15 października na deptak pod Bramę Człuchowską Zdjęcia będzie można również zobaczyć w najbliższą sobotę w Centrum Park Chojnice, gdzie w godzinach od 11 do 14 odbędzie się kolejna edycja Dnia Seniora

 

 

Adopcja z Kulturą