„Komiks pod chmurką…czyli o tym, jak się rozchmurzyć i znaleźć w sobie Superbohatera”

WNIOSKODAWCA

Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie (Koordynator projektu Maja Krośnicka)

OPIS PROJEKTU

Efektem projektu będą wielkoformatowe (1250*2500 mm) paski komiksowe- 8-10 sztuk, wykonane przez mieszkańców Luzina i okolic. Tematem przewodnim pasków będą „Luzińscy Superbohaterowie”. Chcemy pokazać, że w gminie Luzino mieszkało i mieszka wiele osób, które odniosły i odnoszą sukcesy na różnych polach: społecznym, kulturowym, sportowym, naukowym. Uczestnicy- dzieci, młodzież i dorośli- będą mieli realny wpływ na wybór osoby, sytuacji, historyjki, którą będą malować. Akcję malarską poprzedzi jedno 1,5 godzinne spotkanie (wrzesień)- otwierające projekt, informujące o zadaniach projektu, wtedy też uczestnicy dokonają wyboru malowanych przez siebie postaci. Na drugim spotkaniu warsztatowym (wrzesień, 3 godziny) uczestnicy dowiedzą się co to jest komiks i naszkicują swój storyboard. Malowanie komiksów (jeden weekend wrzesień/październik) odbędzie się w parku w centrum Luzina. Dzięki temu mieszkańcy gminy i okolic będą mogli przypatrywać się pracy „artystów” i dowiedzą się czym zasłynęły namalowane postacie. Akcję malarską zakończymy uroczyście- przedstawiając twórców i ich prace. Wystawę pasków komiksowych w parku będzie można oglądać do końca października, następnie zostaną one przeniesione na teren biblioteki.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Luzino

PARTNER PROJEKTU

Akademia Malarstwa i Rysunku, przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich „Pro Bono”

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

15.06.2017-15.10.2017


MENTOR

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Monika Kuligowska.

Monika Kuligowska - zdjęcie

Monika Kuligowska –  jestem wiceprezeską Fundacji Edukacyjnej ODITK, działającej na rzecz zmiany w polskiej edukacji. Od  ponad 10 lat zawodowo i pasjonacko zajmuję się inicjowaniem i koordynacją projektów szkoleniowych, tworzeniem programów rozwojowych dla instytucji, społeczności i  osób indywidualnych oraz  modeli wdrażania zmian społecznych. W swoich działaniach skupiam się głownie na budowaniu partnerstw i sieci współpracy.

Projekt „Komiks pod chmurką… czyli jak się rozchmurzyć i znaleźć w sobie Superbohatera” ujął mnie połączeniem bezpretensjonalności i doskonałego pomysłu. Mieszkańcy i mieszkanki Luzina w wieku od 10 do 99 lat wspólnie wybiorą osoby związane z tym miejscem, które uznają za godne uwiecznienia w komiksie w roli Superbohaterów. Przy wsparciu animatorek i animatorów, na oczach pozostałych mieszkanek i mieszkańców, przez dwa dni tworzyć będą wielkoformatowy komiks o tych postaciach. Ten projekt łączy ludzi z lokalnej społeczności, ponad podziałami wynikającymi z wieku, płci itp., angażując ich do wspólnej pracy. W jego przebiegu powstaje przestrzeń do rozmów o tym co ważne (w końcu Superbohaterem zostają ci którzy czynią rzeczy istotne) oraz do wspólnego budowania opowieści o ich własnym miejscu na ziemi- Luzinie.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Niebawem pojawi się relacja z działań 🙂