„Komiks pod chmurką…czyli o tym, jak się rozchmurzyć i znaleźć w sobie Superbohatera”

WNIOSKODAWCA

Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie (Koordynator projektu Maja Krośnicka)

OPIS PROJEKTU

Efektem projektu będą wielkoformatowe (1250*2500 mm) paski komiksowe- 8-10 sztuk, wykonane przez mieszkańców Luzina i okolic. Tematem przewodnim pasków będą „Luzińscy Superbohaterowie”. Chcemy pokazać, że w gminie Luzino mieszkało i mieszka wiele osób, które odniosły i odnoszą sukcesy na różnych polach: społecznym, kulturowym, sportowym, naukowym. Uczestnicy- dzieci, młodzież i dorośli- będą mieli realny wpływ na wybór osoby, sytuacji, historyjki, którą będą malować. Akcję malarską poprzedzi jedno 1,5 godzinne spotkanie (wrzesień)- otwierające projekt, informujące o zadaniach projektu, wtedy też uczestnicy dokonają wyboru malowanych przez siebie postaci. Na drugim spotkaniu warsztatowym (wrzesień, 3 godziny) uczestnicy dowiedzą się co to jest komiks i naszkicują swój storyboard. Malowanie komiksów (jeden weekend wrzesień/październik) odbędzie się w parku w centrum Luzina. Dzięki temu mieszkańcy gminy i okolic będą mogli przypatrywać się pracy „artystów” i dowiedzą się czym zasłynęły namalowane postacie. Akcję malarską zakończymy uroczyście- przedstawiając twórców i ich prace. Wystawę pasków komiksowych w parku będzie można oglądać do końca października, następnie zostaną one przeniesione na teren biblioteki.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Luzino

PARTNER PROJEKTU

Akademia Malarstwa i Rysunku, przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich „Pro Bono”

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

15.06.2017-15.10.2017


MENTOR

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Monika Kuligowska.

Monika Kuligowska - zdjęcie

Monika Kuligowska –  jestem wiceprezeską Fundacji Edukacyjnej ODITK, działającej na rzecz zmiany w polskiej edukacji. Od  ponad 10 lat zawodowo i pasjonacko zajmuję się inicjowaniem i koordynacją projektów szkoleniowych, tworzeniem programów rozwojowych dla instytucji, społeczności i  osób indywidualnych oraz  modeli wdrażania zmian społecznych. W swoich działaniach skupiam się głownie na budowaniu partnerstw i sieci współpracy.

Projekt „Komiks pod chmurką… czyli jak się rozchmurzyć i znaleźć w sobie Superbohatera” ujął mnie połączeniem bezpretensjonalności i doskonałego pomysłu. Mieszkańcy i mieszkanki Luzina w wieku od 10 do 99 lat wspólnie wybiorą osoby związane z tym miejscem, które uznają za godne uwiecznienia w komiksie w roli Superbohaterów. Przy wsparciu animatorek i animatorów, na oczach pozostałych mieszkanek i mieszkańców, przez dwa dni tworzyć będą wielkoformatowy komiks o tych postaciach. Ten projekt łączy ludzi z lokalnej społeczności, ponad podziałami wynikającymi z wieku, płci itp., angażując ich do wspólnej pracy. W jego przebiegu powstaje przestrzeń do rozmów o tym co ważne (w końcu Superbohaterem zostają ci którzy czynią rzeczy istotne) oraz do wspólnego budowania opowieści o ich własnym miejscu na ziemi- Luzinie.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Pod okiem artystów uczestnicy projektu stworzą obrazkowe opowieści o superbohaterach z Luzina i okolic. Dobór postaci i historii zależy od uczestników.

Bo przecież dla różnych osób bycie Superbohaterem oznacza coś innego. I to właśnie ta różnorodność pomysłów jest fascynująca. Może takim superbohaterem jest wasza Babcia, Tata, sąsiad, czy znajomy? Może chcecie, aby dowiedziała się o nim reszta świata?? – zachęcają pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie

12 września, o godz. 17.30 w czytelni biblioteki odbędzie się spotkanie organizacyjne.

Wówczas bibliotekarze odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości. Przed uczestnikami także bezpłatne warsztaty komiksowe oraz plener malarski, podczas którego zostaniecie zaopatrzeni we wszystkie niezbędne do pracy materiały- farby, pędzle, maseczki – informują pracownicy biblioteki.

W ramach projektu Sieć kultury spróbujemy- malując komiksowe historie- odnaleźć w sobie Superbohatera…Do naszej akcji zaprosiliśmy profesjonalistów i zupełnych amatorów. Wspólnie stworzymy niebanalne historie o ważnych dla naszej społeczności osobach. A może ktoś z Was chciałby dołączyć do ekipy malarzy?? – zachęca Maja Krośnicka, koordynatorka projektu

Podczas finału, czyli sobotnio-niedzielnej akcji malowania faktycznie czuliśmy się, jak Superbohaterowie. Atmosfera była niesamowita-współpraca, radość tworzenia, rozmowa, wzajemna pomoc, poznawanie innych i siebie, swoich, nieodkrytych dotąd zdolności, walka z czasem, bólem pleców i rąk… Spytacie, czy się opłacało? Oczywiście! Rezultaty przeszły nasze oczekiwania.

Zdjęcia: Maja Krośnicka

Materialnym efektem projektu „Komiks pod chmurką…” jest 10 tablic, które przedstawiają komiksowe historie o inspirujących osobach i wydarzeniach ważnych dla mieszkańców Luzina. Każda tablica jest unikatowa, malowana według pomysłu, umiejętności konkretnego malarza, czy zespołu malarzy. Zapytacie kim byli artyści? Otóż, to przede wszystkim mieszkańcy Luzina lub okolic. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, nauczyciele plastyki, przedstawicielki Akademii Rysunku i Malarstwa działającego przy lokalnym Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich „Pro Bono”, dzieci spotykają się na zajęciach plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury, strażacy z OSP Luzino, młodzież i dorośli. Przy jednym zadaniu udało się nam zgromadzić ludzi w różnym wieku, amatorów i doświadczonych malarzy. Wszystkich nas połączyła chęć podjęcia, rzuconego przez bibliotekę, wyzwania i zrobienia czegoś wspólnie dla siebie, dla innych, dla lokalnej społeczności.

Zdjęcia: Maja Krośnicka

Paski komiksowe wiszą przy głównej ulicy Luzina, dzięki temu każdy mieszkaniec może obejrzeć je w dowolnej chwili. Mamy nadzieję, że nasze obrazy będą inspiracją także dla innych osób. Kto wie, może jakiś przechodzień, niby przypadkiem, zauważy, że i On posiada Supermoce…?

Zdjęcia: Maja Krośnicka

Komiks pod chmurką