„kTo w trawie piszczy…?”

WNIOSKODAWCA

Koordynator projektu Beata Czerniewicz

OPIS PROJEKTU

Wakacyjne twórcze warsztaty dla dzieci i młodzieży z miejscowości Sikorzyno. Próbki artystycznych zabaw, które posługując się farbą, kadrem, papierem, dźwiękiem czy patykiem ukażą jej uczestnikom inne spojrzenie na codzienność ich miejscowości i pomogą im znaleźć „ducha okolicy” – postaci niezbędnej do zbudowania ich własnej definicji tożsamości lokalnej. Warsztaty twórcze zaplanowane zostały w trybie trzech tematycznych bloków weekendowych na pierwszy miesiąc wakacji. Każdy blok warsztatowy trwać będzie 4h, rozłożony na piątkowe popołudnie (2h) i sobotnie przedpołudnie (2h). Głównym realizatorem warsztatów będzie mgr Alina Kropidłowska. To doświadczony, wieloletni pedagog, terapeuta dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Każdy blok tematyczny będzie wsparty udziałem drugiego edukatora – artysty/twórcy z dziedziny, której artystyczne ekspresje będą motywem przewodnim danych warsztatów.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Sikorzyno – niewielka miejscowość (ok.500 mieszkańców) na terenie gminy Stężyca

PARTNERZY PROJEKTU

Kaszubskie Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Stężycy, Muzeum Dwór Wybickich w Sikorzynie, Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Sikorzyno w Sikorzynie, Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Gołubiu Kaszubskim, Lufilm Studio Filmowe, LPG Przemysław Pytel w Gdańsku oraz Grażyna Ostapiuk Fotografia w Gdańsku

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

07.07.2017 – 29.07.2017


MENTOR

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Sulisława Borowska.

Sulisława Borowska

 

Sulisława Borowska – jestem animatorką społeczną, moderatorką, trenerką rozwoju osobistego i doradczynią zawodową (od 20 lat związaną z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym, a od 8 ze Stowarzyszeniem KASZUBIANKI). Od wielu lat przygotowuję i realizuję różne zadania z obszaru kultury, aktywizacji społecznej i zawodowej. Posiadam bogate doświadczenie w organizacji: plenerów dla artystów (zarówno amatorów jak i profesjonalistów), warsztatów rękodzieła ludowego i artystycznego, działań animacyjnych dla seniorów, kursów doskonalących dla nauczycieli z obszaru edukacji regionalnej i moderacji, projektów aktywizujących dla osób, które chcą wejść na rynek pracy oraz zadań aktywizujących lokalne społeczności. W pracy zawodowej cieszy mnie możliwość tworzenia przestrzeni do wspólnego działania i poznawania się osób z różnymi doświadczeniami, pasjami, problemami, sukcesami i marzeniami. W czasie wolnym „odpoczywam” w Pracowni Szkła SuliArt , którą wspólnie z mężem prowadzimy.

Dwór w Sikorzynie pamięta bardzo wiele…W tym bardzo starym majątku i jego okolicach kryje się wiele tajemnic i anegdot, które można i trzeba odkryć, odkurzyć, nadać im nowe brzmienie oraz blask… Czy duch Sikorzyna istnieje naprawdę? Jak może wyglądać i co robić? Jak go obudzić w każdym z uczestników? W te wakacje razem z grupą dzieci i młodzieży z Sikorzyna postanowiliśmy twórczo podejść do tego wyzwania. Postaramy się wyposażyć uczestników w kreatywne narzędzia i pokazać im na jak wiele sposobów mogą uzewnętrznić swoje myśli, opinie, emocje, pomysły – czyli to, co im „piszczy w trawie” – zarówno w indywidualnym aspekcie, jak również w odniesieniu do całej grupy. Będziemy spotykać się regularnie w lipcu br. po to, aby malować, lepić z gliny, fotografować, filmować, tworzyć przeróżne artystyczne instalacje etc., które pod koniec lipca chcemy zaprezentować na pikniku w szerszym gronie mieszkańców i gości Sikorzyna. Wspólna praca nad projektem „kTO” w trawie piszczy” ma nieść jego uczestnikom poczucie przeżycia niezwykłej wakacyjnej przygody, przełamania pewnych schematów towarzyszących życiu społeczności Sikorzyna, a zaprezentowana dawka twórczej ekspresji ma stworzyć podwaliny do otwarcia się młodego pokolenia na nowe horyzonty. Trzymamy kciuki!


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Sikorzyno wita Was! Projekt „kTO w trafie piszczy…?” rozpoczęty!

kTO w trawie piszczy...?

7 lipca Bardzo Młoda Kultura zadebiutowała w zabytkowych plenerach Dworu Wybickich. Przywitał nas osobiście właściciel obiektu p. Leszek Zakrzewski. Był powitalny poczęstunek z domową drożdżówką (trafił nam się nawet pokaz psich sztuczek 🙂 a potem zaczęliśmy działać i nadal tworzymy to, co nam w trawie piszczy.

Zdjęcia: Beata Czerniewicz

Co to jest „monidło”? Jaki element herbu to „trzymacze”? Takie oraz inne ciekawe informacje pojawiły się 8 lipca na zajęciach w Dworze Wybickich (herbu Rogala) w kolejnej odsłonie projektu „kTO w trawie piszczy..?”. Na warsztatach zapoznaliśmy się z historią Dworu – znaku rozpoznawczego miejscowości Sikorzyno oraz stworzyliśmy swoje własne, niepowtarzalne symbole miejsca, w którym właśnie mieszkają bardzo młodzi uczestnicy tego projektu. Przykład „monidła” udało się nawet dzieciom stworzyć, z czego były bardzo, ale to baardzo dumne! I o to nam chodziło

Zdjęcia: Beata Czerniewicz

1 132… to liczba zdjęć wykonanych podczas ostatniego weekendu na warsztatach fotograficznych w projekcie „kTO w trawie piszczy..?” To był bardzo intensywny czas, w którym nasza praca z dziećmi i młodzieżą Sikorzyna oraz pozytywne emocje związane z tematyką fotografii (wzmocnione piękną pogodą) pozwoliły uzmysłowić uczestnikom naszych zajęć, że przez fotografię można wyrazić siebie. I znowu nam się udało Na kolejne niesamowite rzeczy w naszej trawie ( teraz soczyście zielonej – co widać na załączonych zdjęciach) zapraszamy do Sikorzyna już w kolejny weekend.

Zdjęcia: Beata Czerniewicz

Zajęcia z fotografii oprócz podstaw z wiedzy teoretycznej opierały się na zadaniach praktycznych. Prowadzone były w zabytkowych plenerach ogrodu przylegającego do Dworu Wybickich oraz w dalszych rewirach Sikorzyna, gdzie dzieci miały za zadanie uchwycić w kadrze piękno Sikorzyna (tych zdjęć jeszcze nie widzieliście) 🙂. Była gra terenowa z fotograficznej wiedzy teoretyczno-praktycznej, była zabawa w Photoshopa, ale największe emocje wzbudziła zabawa w fotomodeling, którą poprzedziło plecenie wianków – elementu potrzebnego do stylizacji z dawnej epoki. W klimat obyczajów z dawnych czasów wprowadzaliśmy nasze dzieciaki fragmentami z „Pana Tadeusza”.

Zdjęcia: Grażyna Ostapiuk

16 lipca 2017, to dokładnie połowa realizacji projektu „kTO w trawie piszczy..?”, zatem dobra okazja aby świętować z naszymi uczestnikami „semi-final” Okazja była wyśmienita, gdyż w tym dniu Dwór Wybickich gościł w swych progach sikorzyński „Piknik po szlachecku” w stylizowanym klimacie z epoki czasów rodu Wybickich. Nasza grupa warsztatowa też tam była, miód i wino piła

Zdjęcia: Beata Czerniewicz

kTo w trawie piszczy?

W czasie deszczu dzieci się nudzą???  Nie w Sikorzynie! – przekonuje mentorka projektu Sulisława Borowska. Dodaje 21 lipca rozpoczęły się warsztaty filmowe, przenieśliśmy się w świat twórczej produkcji. Scenarzysta, kadr, postprodukcja, ujęcie, komunikacja na planie itd. Oj działo się! A już jutro praca z kamerą, nowa przygoda 🙂

Zdjęcia: Sulisława Borowska

W ramach projektu „kto w trawie piszczy?”, koordynator programu Sieć Kultury Agata Andrasiak oraz koordynator działań konkursowych Katarzyna Buczek miały okazję uczestniczyć w filmowym warsztacie plenerowym na terenie Dworu Wybickich, którego właścicielem jest Pan Leszek Zakrzewski. Dwór Wybickich to magiczne miejsce pełne labiryntów, ukrytych altanek i wielu pięknych przedmiotów rozmieszczonych po całym ogrodzie. To idealne miejsce na warsztaty twórcze.

Młodzi uczestnicy projektu (mieszkańcy Sikorzyna i okolic) w trakcie trwania warsztatu nabierali odwagi, aby za pomocą filmu wyrazić siebie.

Reżyser filmowy Pani Lucyna Kościńska-Pytel podkreśla – Najważniejsza jest radość tworzenia! Trzeba mieć marzenia i je realizować i nie pozwolić sobie wmówić, że się nie da!

Dziękujemy Beacie Czerniewicz, Alinie Kropidłowskiej i Sulisławie Borowskiej za wspólnie spędzony dzień i pyszny poczęstunek 🙂

Zdjęcia: Agata Andrasiak

kTo w trawie piszczy?

Zdjęcia: Sebastian Ruczyński

kTo w trawie pisczy?

kTo w trawie pisczy?

W odległej wsi zwanej Sikorzyno lipiec dobiegł końca, a wraz z nim zakończyły się wakacyjne warsztaty twórcze firmowane projektem „kTO w trawie piszczy..?” w ramach tegorocznej edycji programu Sieć Kultury realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, operatora Bardzo Młodej Kultury w województwie pomorskim. Pozostało nam wiele wrażeń, wiele pozytywnej energii i wielkie przekonanie, że czasem tak niewiele trzeba aby zdziałać tak wiele.

kTo w trawie piszczy?

kTo w trawie piszczy?

kTo w trawie piszczy?

 Relacja z projektu dostępna jest także na blogu, który jest częścią Ogólnopolskiego Programu Bardzo Młoda Kultura, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program realizuje 16 instytucji kultury ze wszystkich województw. Każda z nich diagnozuje stan animacji i edukacji kulturowej w regionie, prowadzi szkolenia, sieciuje oraz wspiera podmioty i przedsięwzięcia z tego zakresu. Blog jest także miejscem inspiracji, upowszechniania badań, metod i projektów zrealizowanych w całej Polsce: http://www.edukacjakulturowa.pl/home/2017/8/25/kto-w-trawie-piszczy-kolejny-projekt-w-woj-pomorskim