„Mam fazę na czytanie”

WNIOSKODAWCA

Fundacja Solar Trip (Koordynator projektu Ewa Konarzewska-Michalak)

OPIS PROJEKTU

Projekt będzie polegał na realizacji nowatorskich działań edukacyjno-artystycznych, które zachęcą młodzież do czytania i pokażą im, że literaturę można łączyć z innymi rodzajami sztuki. W projekcie kładziemy nacisk na kreatywność i samodzielność uczestników. Trzy grupy młodzieży wezmą udział w trzech różnych działaniach. Jedna z nich na podstawie tekstów literackich przygotuje etiudę teatralną, druga wykorzystując współczesną poezję napisze piosenki hip-hopowe i nagra je w formacie mp3, trzecia korzystając z motywów literackich stworzy stroje i wystąpi w pokazie mody. Grupa hip-hopowa nagra teledysk, grupa teatralna i modowa wezmą udział w sesji zdjęciowej. Projekt podsumuje gala, na której grupy zaprezentują swoje dokonania oraz wystawa zdjęć. Partnerzy po projekcie przygotują wnioski z obserwacji uczestników i  realizacji zadań. Zbiorą je w case study oraz konspekty zajęć, które będą rozpowszechniane wśród nauczycieli. Projekt przewiduje szeroki wachlarz zajęć warsztatowych, samodzielne zadania twórcze, w których artyści i animatorzy będą pełnić jedynie rolę tutorów, doradców ze względu na dużą liczbę zajęć.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Słupsk

PARTNERZY PROJEKTU

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Słupsku, Zespół Szkół Technicznych w Słupsku oraz Fundacja Balticum

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

01.05.2017-15.10.2017


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Warsztaty kreatywności odbyły się 10 i 12 maja w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Wzięła w nich udział młodzież z grupy teatralnej. Warsztaty były dla młodych ludzi okazją do przełamywania utartych schematów myślenia oraz szukania niestandardowych rozwiązań.

Zdjęcia: Elżbieta Marszałek

W dniach 15, 19 i 25 maja odbyło się kolejne działanie w ramach projektu „Mam fazę na czytanie”.  Tym razem był to cykl trzech warsztatów literackich. Młodzież poznała tajniki łączenia literatury z innymi rodzajami sztuki.

Zdjęcia: Ewa Konarzewska-Michalak

O projekcie „Mam fazę na czytanie” mówiliśmy razem z prezesem Fundacji Solar Trip podczas telewizyjnego programu Słupski Tramwaj. Można tam usłyszeć, że jest to „projekt pełen inspiracji, pełen działania, pełen młodzieżowej werwy (…) dający nam po prostu odmłodnieć przy tej młodzieży, która ma tyle kreatywności i czasami zaskakuje” Część o projekcie zaczyna się w 10 min. 15 sek.

Grupa teatralna wzięła udział w warsztatach scenopisarskich. Młodzież uczyła się pisać scenariusz mini-spektaklu na podstawie współczesnej poezji europejskiej. Zajęcia odbyła się 20 maja w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

Zdjęcia: Ewa Konarzewska-Michalak

Grupa teatralna przeżyła intensywny weekend. W dniach 8-10 czerwca uczestniczyła w warsztatach aktorskich z Joanną Stoike-Stempkowską z Teatru Tęcza. Młodzież uczyła się improwizacji, plastyki ruchu, partnerowania, dykcji oraz emisji głosu. Zajęcia odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Słupsku.

Zdjęcia: Piotr Michalak

Na warsztatach hip-hopowych (15-21 maja) prowadzonych przez Przemysława Kacę młodzi raperzy uczyli się, jak opowiadać historię i budować postaci bohaterów piosenek, a także jak miksować sample, wykorzystywać utwory na zasadzie cytatu, nie plagiatu. Młodzież sięgnęła po klasyczną literaturę (m.in. „Fausta”, „Dziady”, „Romea i Julię”), która zainspirowała ich do napisania tekstów. Zajęcia odbyły się w Słupskim Klubie Bokserskim „Czarni”.

Zdjęcia: Przemysław Kaca

Na warsztatach modowych (24 maja-21 czerwca) prowadzonych przez Elżbietę Marszałek i Jolantę Stefaniak w Miejskiej Bibliotece Publicznej dziewczęta wykonały projekty strojów inspirowanych postaciami z młodzieżowych powieści fantastycznych i rozpoczęły szycie.

Zdjęcia: Jolanta Stefaniak i Elżbieta Marszałek