„My – otwarci na teatr”

WNIOSKODAWCA

Wejherowskie Centrum Kultury (Koordynator projektu Anna Pobłocka)

OPIS PROJEKTU

Projekt zakłada przygotowanie spektaklu lalkarskiego, pantomimicznego i żywego planu przez młodzież niesłyszącą i słabosłyszącą z OSW nr 2 w Wejherowie oraz poznanie teatru za kulisami. W ramach projektu odbędą się: warsztaty z zakresu ruchu, tworzenia scenariusza, tworzenie lalek teatralnych, animacji lalką, tworzenia perkusjonaliów oraz zajęcia w terenie polegające na kreatywnym poszukiwaniu naturalnych elementów scenografii. Jednym z działań będzie również wizyta w Teatrze Muzycznym w Gdyni podczas której uczestnicy projektu będą mogli poznać teatr za kulisami oraz spotkać się z aktorami, którzy opowiedzą o swojej pracy. Zwieńczeniem projektu będzie zaprezentowanie przygotowanego spektaklu dla otwartej publiczności w Filharmonii Kaszubskiej.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Wejherowo

PARTNER PROJEKTU

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie.

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

01.05.2017 – 15.10.2017


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Za nami pierwsza część warsztatów – zajęcia z ruchu, które odbyły się: 11.05.2017 w godzinach 08-12:00 (4h), 12.05.2017 w godzinach 08-11:00 (3h) oraz 15.05.2017 od godziny 08:00 do godziny 11:00 (3h). Poprowadził je Pan Karol Formela z Wejherowskiego Centrum Kultury, w ramach projektu „My otwarci na teatr”. Wspaniałe doświadczenie, mnóstwo pozytywnych emocji. Niecodziennie, ciekawie i intensywnie spędzony czas. Oto początek naszej drogi do realizacji spektaklu, który zostanie wystawiony na deskach wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej 6 października 2017 roku.

Zdjęcia: Anna Pobłocka

Miło nam poinformować, że scenariusz spektaklu jest już gotowy – wczoraj zakończyliśmy kolejny etap w realizacji projektu „My – otwarci na teatr”. Warsztaty tworzenia scenariusza odbyły się zgodnie z planem 23 i 30.05.2017 w godzinach 14.00-17.00 (po 6h) w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 w Wejherowie. Osobą prowadzącą warsztaty była Magdalena Hierowska. W tworzeniu dzieła bardzo pomogło otoczenie i wygodne „siedziska”, które wprowadziły relaksujący i zarazem sprzyjający artystycznej kreatywności nastrój. Z pewnością warsztaty wpłynęły na wzrost umiejętności i wiedzy na temat scenopisarstwa wśród uczestników. Przed nami zajęcia które będą wymagały od młodzieży zdolności plastycznych, ciekawe jak poradzą sobie z tym wyzwaniem…

Zdjęcia: Anna Pobłocka

Kolejne warsztaty za nami! W dniach 08.06.2017 w godz. 09.00-14.00 (5 h) oraz 09.06.2017 w godz. 08.00-13.00 (5 h) w Filharmonii Kaszubskiej odbyły się warsztaty tworzenia lalki. Pani Tatiana Skumiał, ekspert w tworzeniu lalek teatralnych zdradziła tajniki ich powstawania. Efekty wspólnej pracy przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Lalka prezentuje się niesamowicie.

Zdjęcia: Anna Pobłocka

20 i 21.06.2017 r. pod okiem Joanny Stoike – Stemkowskiej uczestnicy projektu „My-otwarci na teatr” uczyli się animacji lalką teatralną, którą stworzyli podczas poprzednich warsztatów oraz pacynek, jawajek itp.

Zdjęcia: Anna Pobłocka

Młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego podczas zajęć w terenie poszukiwała elementów, które w nieszablonowy sposób mogłaby wykorzystać podczas działań artystycznych. Pomysłom nie było końca w czym pomogła pogoda i dobre nastawienie.  

Zdjęcia: Daria Pietrasik

O projekcie „My – otwarci na teatr” można było usłyszeć w TVP3 GDAŃSK: http://gdansk.tvp.pl/32956050/niezwykly-projekt-my-otwarci-na-teatr

Nie słyszą lub niedosłyszą, a jednak doskonale odnajdują się na zajęciach z choreografii. Dźwięk jest dla nich czymś obcym, a muzykę odbierają za pomocą drgań. Grupa młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej z Wejherowa przygotowuje się do wystawienia spektaklu w Filharmonii Kaszubskiej.