„O czym szumią lipy – tworzymy mural”

WNIOSKODAWCA

Koordynator projektu Anna Terefenko (Właściciel Pracowni Tereferia Ceramiki i Malarstwa. Organizator cyklicznych i jednorazowych warsztatów z ceramiki i malarstwa dla dzieci i dorosłych. W Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych)

OPIS PROJEKTU

Projekt „O czym szumią lipy- tworzymy mural” jest wyjątkowym i unikalnym wydarzeniem w regionie (w zwykłej wsi dzieje się coś niezwykłego), ale również na skalę całego województwa może stać się kulturalną wizytówką gminy i regionu. Beneficjentami projektu są przede wszystkim dzieci, które dzięki projektowi mogły zdobyć nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności z dziedziny sztuki. Efektem finalnym projektu będzie mural ceramiczny opowiadający legendę i historię Skórowa. Projekt opiera się głównie na zajęciach i warsztatach z ceramiki. W ramach projektu odbędzie się spotkanie z pasjonatem i archeologiem z zamiłowania, który opowie i przybliży zamierzchłą historię regionu. Po zajęciach z historii nastąpi spacer po zabytkach i miejscach legendarnych Skórowa. Na następnym spotkaniu uczestnicy projektu dowiedzą się czym jest Street Art i na podstawie wcześniej zgromadzonych informacji na temat historii miejsca zaprojektują oprawę graficzną muralu ceramicznego. Pozostałe zajęcia będą poświęcone pracy w glinie. W ciągu dwóch miesięcy uczestnicy będą świadkiem całego, długiego procesu tworzenia w glinie tj. przygotowanie gliny, wałkowanie , tworzenie kształtów, dekorowanie, suszenie, szkliwienie, wypalanie. Ostatnim etapem projektu będzie połączenie wszystkich elementów jak puzzle, które w efekcie stworzą mozaikę w kształcie koła o średnicy 3m. Projekt zakończy uroczyste otwarcie muralu, z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi, władzami szkoły i lokalnymi władzami.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Skórowo

PARTNER PROJEKTU

Izabela Zielińska reprezentuje sektor Oświaty (Nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Lucjana Kowalskiego w Skórowie).

OKRES REALIZACJI PROJEKTU

08.05.2017-15.07.2017


MENTORKA

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Joanna Kowalska.

Joanna Kowalska

 

Joanna Kowalska – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, Niepublicznego Studium Medycznego w Gdańsku (kierunek terapia zajęciowa), UKSW w Warszawie (kierunek Pedagogika Rewalidacyjna) , Współtwórca Świetlicy Socjoterapeutycznej „Baszta” w Nowem nad Wisłą i jej pracownik (14 lat,) radna Gminy Nowe (6 lat), przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (14 lat)] . Autorka i realizatorka projektów artystycznych dla dzieci i młodzieży w kraju i za granicą. Członek Zespołu Muzyki Dawnej Cantores Novienses -laureata licznych nagród w konkursach muzyki dawnej w kraju i za granicą. Poszukuje piękna i prawdy w sztuce i wychowaniu przez sztukę. Aktualnie Koordynatorka Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej w Gdańsku. Współpracuję z trójmiejskimi instytucjami kultury, oraz gdańską oświatą. Pasje: edukacja kulturowa ;), podróże, malarstwo, smaki.

 „O czym szumią lipy”, to cykl spotkań ze sztuką, z ludźmi, ale też z sobą samym – w procesie twórczym. Poznanie historii Skórowa, muralu, jako narzędzia wyrazu artystycznego, wspólna praca, wspólna ekspresja, ale też spotkanie ja-twórczość, to jego wielkie bogactwo. Projekt sięga po niezwykle ciekawy i odważny temat – mural ceramiczny. Nie spotkałam się wcześniej z podobnym pomysłem. Myślę, że projekt stanowi dla jego uczestników nieprzewidywalną i piękną przygodę, rozwinie wyobraźnię i pokaże czym jest odwaga w sztuce. Udowodniono naukowo, że odwaga w sztuce pozwala na bycie odważnym i kreatywnym poza nią. Jestem przekonana, że projekt „O czym szumią lipy” wydobędzie z dzieci wiele ekspresji, pomysłów, form i faktur, może zachęci do dalszych działań artystycznych, kto wie?  Życzę Ani i jej grupie młodych artystów dobrej zabawy, atmosfery radości i przyjaźni.  


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

 

8 maja w Szkole Podstawowej w Skórowie grupa projektowa składająca się z 14 uczniów (V i VI kl) , wzięła udział w spotkaniu zatytułowanym „Skórowo i okolice: zabytki, legendy, fakty. Historia i archeologia naszego regionu”, które poprowadził pasjonat dziejów zamierzchłych, lokalny regionalista odkrywca, podróżnik i archeolog z zamiłowania pan Tomasz Wiktorzak. Po wykładach odbyli spacer po Skórowie, który zorganizowała Izabela Zielińska, pasjonatka historii regionu Skórowa, nauczyciel z 25 letnim stażem pracy w szkole, instruktor muzyczny w Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie.

Zdjęcia: Anna Terefenko

11 maja w Szkole Podstawowej w Skórowie grupa projektowa składająca się z 14 uczniów (V i VI kl) , wzięła udział w kolejnym etapie projektu „O czym szumią lipy”. Zajęcia poprowadziła Ola Ciecholewska, absolwentka Wschodoznawstwa, instruktorka batiku i zumby w Słupskim Ośrodku Kultury, która koordynuje projekty tworzenia kilku wielkoformatowych murali na terenie Słupska. Ola wprowadziła uczestników w teorię i historię Street artu oraz jego idee a także stworzyła z uczestnikami szkic graficzny muralu na podstawie usłyszanych historii z poprzedniego spotkania.

Zdjęcia: Anna Terefenko

18 maja w Szkole Podstawowej w Skórowie grupa projektowa składająca się z 14 uczniów (V i VI kl), pracowała nad dokończeniem projektu graficznego muralu z Anną Terefenko, właścicielką Pracowni Tereferia Ceramiki i Malarstwa. Organizator cyklicznych i jednorazowych warsztatów z ceramiki i malarstwa dla dzieci i dorosłych.

Zdjęcia: Anna Terefenko

Na zaproszenie koordynatora projektu Ani Terefenko, Sieć Kultury w składzie: Asi Kowalskiej (mentora projektu), Kasi Buczek (koordynatora projektów wyłonionych w konkursie) oraz Agaty Andrasiak (koordynatora programu Sieć Kultury) miała okazję uczestniczyć w pierwszym warsztacie ceramicznym.

25 maja w pracowni ceramiki i malarstwa „Tereferia” zaszumiało! Warsztaty poprowadziła Ula Rachwał, rzeźbiarka i absolwentka wydziału sztuki UP w Krakowie. Większość uczestników po raz pierwszy rzeźbiła w glinie i co więcej, wszyscy świetnie się spisali!

Zdjęcia: Agata Andrasiak

Od 30 maja do 30 czerwca odbywały się warsztaty z pracy nad tworzeniem muralu z ceramiki. Zajęcia przeprowadziła Anna Terefenko w Pracowni Tereferia, która znajduje się w budynku szkoły w Skórowie. Uczestnicy byli świadkami całego długiego procesu tworzenia w glinie tj. przygotowanie gliny, wałkowanie, tworzenie kształtów, dekorowanie, suszenie, szkliwienie i wypalanie.

Zdjęcia: Anna Terefenko

Kafle poszkliwione! Teraz czas na układanie puzzli 😀

Zdjęcia: Anna Terefenko

Projekt „O czym szumią lipy” zakończył najważniejszy etap tworzenia mozaikowych kafli w glinie. Mamy za sobą lepienie, suszenie, szkliwienie, wypał. To było mega wyzwanie dla uczestników projektu. Teraz możemy podziwiać efekt naszej wspólnej pracy w całości. O tym jak będzie wyglądać mozaika na ścianie szkoły dowiemy się już niedługo na odsłonięciu muralu 17 lipca o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do Skórowa!

Krótka relacja z projektu „O czym szumią lipy?” znajduje się także na stronie Instytutu Kultury Miejskiej: Sieć Kultury w regionie. Pierwsze relacje z projektów konkursowych w 2017 roku.

Zapraszamy serdecznie na odsłonięcie muralu ! 17 lipca 2017, godz. 16.00.

Zdjęcie użytkownika Anna Terefenko.

Efektem finalnym projektu jest mural ceramiczny, który opowiada historię i legendy Skórowa. W projekcie wzięło udział 14 uczniów z tej szkoły. Projekt powstał z myślą o aktywizacji młodej społeczności Skórowa. Celem projektu było budowanie tożsamości lokalnej młodzieży z regionu Skórowa poprzez tworzenie artystycznej przestrzeni odnoszącej się do historii, legend i kultury miejsca, w którym przebywają. W ramach projektu odbyło się wiele ciekawych spotkań. Pierwsze warsztaty polegały na poznaniu historii miejsca i legend Skórowa oraz regionu. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest Street Art i na podstawie wcześniej zgromadzonych informacji na temat historii miejsca zaprojektowały oprawę graficzną muralu ceramicznego. Skórowo ma duże zaplecze historyczne sięgające czasów średniowiecza.

Elementem wzbudzającym najwięcej emocji wśród wykonawców muralu był zamek, o którego istnieniu dowiadujemy się z legend o Skórowie.  Według jednej legendy była to siedziba złego rycerza rozbójnika, według innej – złej księżniczki. Obie legendy są niezwykle mroczne, czego wyrazem są sylwetki duchów księżniczek i zakonnic, widoczne na muralu – opowiada nauczycielka Izabela Zielińska.

Dzieci wykonały własnoręcznie ponad 250 rzeźbionych elementów z gliny. Były świadkami całego długiego procesu tworzenia form ceramicznych (przygotowanie gliny, wałkowanie , tworzenie kształtów, dekorowanie, suszenie, szkliwienie, wypalanie). Ostatnim etapem projektu było połączenie wszystkich elementów jak puzzle, które w efekcie stworzyły mozaikę w kształcie koła o średnicy 3m.

Zdjęcia: Bartek Bańka

I mamy to! Po dwóch miesiącach ciężkiej pracy! Jesteście najlepszą grupą projektową od spraw ceramicznego muralu jaką znam! Dziękujemy wczorajszym gościom za przybycie na naszą uroczystość odsłonięcia muralu z projektu „O czym szumią lipy” i za piękny koncert grupy Kapela z Gminy Damnica. Dziękujemy za pomoc w trakcie realizacji działań projektowych i przy organizacji wydarzenia odsłonięcia muralu: Partnerowi projektu Izie Zielińskiej za optymizm, ogromną pomoc w realizacji projektu, spędzanie każdej wolnej chwili razem z nami przy pracy oraz za zorganizowanie imprezy – odsłonięcie muralu. Rodzicom dzieci za motywacje, nauczycielom za współpracę. Tomaszowi Wiktorzakowi, Oli Ciecholewskiej, Uli Rachwał za profesjonalne przeprowadzenie zajęć projektowych. Jolancie Gromowskiej za to, że zgadzała się na każde nasze pomysły, za jej pełną ufność w trakcie realizacji działań projektowych. Panią z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku Agacie Andrasiak, Katarzynie Buczek oraz mentorce projektu Joannie Kowalskiej za ogromne wsparcie, szczere zainteresowanie projektem i ciepłe słowa. Za ciepłe bułeczki Pani Izabeli Jereczek i Januszowi Jereczek. Panu Mietkowi i Marcinowi Szulga za udostępnienie sprzętu i pomoc przy montażu. Marii Terefenko za pełne wsparcie, motywacje, zaangażowanie w projekt oraz za pyszne ciasta, Zbyszkowi Terefenko za zakup materiałów potrzebnych do montażu mozaiki, Kubie Terefenko i Wieśkowi Zielińskiemu za pomoc przy montażu. Pani sołtys Skórowa Anetcie Kijowskiej, mieszkańcom Skórowa, i Pani Dyrektor Joannie Basiak i pracownikom GOK-u z Potęgowa za pomoc przy zorganizowaniu wydarzenia odsłonięcia muralu. Panu Łukaszowi Kotusiewicz za zorganizowanie mediów, pomoc w promocji wydarzenia. Dziękujemy gminie Słupsk za udostępnienie pracowni i pieca ceramicznego potrzebnego do wypału kafli ceramicznych, Pani Marii i Tomaszowi Furmanek za pomoc przy wypale. Panu Grzegorzowi Gurłacz wraz z Kapelą z Gminy Damnica, Justynie Bryzgalskiej, Kubie Bryzgalskiemu za piękną oprawę muzyczną. Mieszkańcom Skórowa i okolic za to że byli i czuwali

 O czym szumią lipy?

Zdjęcie: Bartek Bańka

Myśleliście, że to koniec? Po fugowaniu można powiedzieć, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty!! Wraz z Izą Zielińską dziękujemy Arturowi Śmiechowskiemu, Pani Annie Zawadzkiej, Pani Danusi Kaśnickiej i załodze Pana Mietka Szulga za pomoc przy wykończeniu mozaiki.

O czym szumią lipy?

Zdjęcie: Anna Terefenko