Czuję, więc jestem

WNIOSKODAWCA

Aldona Domeradzka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 3 w Pruszczu Gdańskim

OPIS PROJEKTU

Projekt przeznaczony głównie dla uczniów, ale zaproszeni zostaną także rodzice. W jego ramach dzieci będą uczyć się emocji i ich wyrażania. Przewidziany jest cykl warsztatów: nazywanie i pisanie o emocjach, rysowanie ich czy rozpoznawanie ich w książkach. Uczniowie pójdą również na spektakl operowy, a książka, którą napiszą w trakcie zajęć, zostanie wydana.

MIEJSCE REALIZACJI

Pruszcz Gdański

PARTNERZY PROJEKTU

Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszczu Gdańskim, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim

OKRES REALIZACJI

29.05-28.09.2018


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

6 czerwca odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Emocje w naszym życiu” prowadzony przez pedagożkę Agnieszkę Bugaryn. Na warsztaty zaproszeni zostali rodzice i dzieci z klasy trzeciej w Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.

Wspaniale było patrzeć, jak dzieci rozmawiają z rodzicami o uczuciach, o czułości, smutku, zadumie, wycofaniu i rezygnacji. Czasami zaskakiwała szeroka gama znajomości emocji. Myślę że szczególnie rodzice byli zdumieni, tym jak dzieci postrzegają sytuacje domowe poprzez emocje i uczucia. Pierwszy etap za nami – dzieci poznały wiele uczuć mieszczących się w tych podstawowych: smutku, radości, strachu czy złości. To początek naszej przygody! – Aldona Domeradzka, koordynatorka projektu.

 

Kolejne warsztaty Aldona Domeracka, koordynatorka projektu, opisuje tak:

Odwiedził nas ważny gość! Pani Roksana Jędrzejewska – Wróbel pisze książki dla dzieci. Robi to bardzo dobrze, więc postanowiliśmy skorzystać z Jej wiedzy i umiejętności. Pani Roksana poprowadziła świetne zajęcia o emocjach, pokazała, że wyobraźnia to nasz ogromny skarb, który przyda się podczas pisania. Nie mogliśmy doczekać się pisania książki. Każdy wyobrażał sobie ten moment inaczej. Jedni myśleli, że będą tworzyć bajki, inni wymyślać niestworzone historie, a kolejni, że będzie trzeba napisać wiersz. No i nie zauważyliśmy, kiedy stworzyliśmy swoje własne teksty! Po prostu pani Roksana przygotowała kwestionariusz osobowy emocji i każdy opisywał swoją wybraną emocję, dlaczego ją lubi, czego się w niej boi, czego oczekuje, co zaskakuje itd. Uff, praca pisarza nie jest łatwa, bo ciągle wydaje się, że to co napisaliśmy jest nieciekawe, zbyt krótkie, zbyt oczywiste… Pani Roksana zapewniła nas, że będą z tego cudowne teksty do naszej książki, a my już nie możemy się doczekać, kiedy weźmiemy ją do ręki.

Przy okazji tego warsztatu, w gazecie Nasze Miasto – Pruszcz Gdański, znalazła się informacja o projekcie i przebiegu zajęć.

Dzieci nie mogą się już doczekać własnej książki. Tak samo jak nie mogły doczekać się spotkania z autorką blisko 30 książek dla dzieci, m.in. kilku o słynnej ryjówce Florce, na podstawie których powstał serial animowany dla dzieci. Kiedy tylko pisarka weszła do sali i powiedziała kim jest zaraz podniosły się głosy, kto co przeczytał.

Całość można znaleźć, klikając tutaj.

Następnym wydarzeniem w ramach projektu było uczestnictwo w spektaklu, który dostarczył wielu emocji. Domeracka pisze:

Cudowny dzień! Rozpoczęliśmy wakacje wspaniałym przedstawieniem operowymw sali prób na Kochanowskiego „Opera jak z bajki”. Panie Joanna, Natalia i Emilia spowodowały, że bawiliśmy się świetnie! Większość z nas – i to nie tylko dzieci, ale również dorośli – pierwszy raz mieli przyjemność zobaczyć i posłuchać przedstawienia śpiewanego. Przeżywaliśmy cały kanon emocji: od ekscytacji, niepewności i niedowierzania, przez radość, euforię, po wzruszenie i zadowolenie. Dziękujemy zespołowi Les Fammes za te przeżycia. Było wspaniale!