Czuję, więc jestem

WNIOSKODAWCA

Aldona Domeradzka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 3 w Pruszczu Gdańskim

OPIS PROJEKTU

Projekt przeznaczony głównie dla uczniów, ale zaproszeni zostaną także rodzice. W jego ramach dzieci będą uczyć się emocji i ich wyrażania. Przewidziany jest cykl warsztatów: nazywanie i pisanie o emocjach, rysowanie ich czy rozpoznawanie ich w książkach. Uczniowie pójdą również na spektakl operowy, a książka, którą napiszą w trakcie zajęć, zostanie wydana.

MIEJSCE REALIZACJI

Pruszcz Gdański

PARTNERZY PROJEKTU

Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszczu Gdańskim, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim

OKRES REALIZACJI

29.05-28.09.2018


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

6 czerwca odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Emocje w naszym życiu” prowadzony przez pedagożkę Agnieszkę Bugaryn. Na warsztaty zaproszeni zostali rodzice i dzieci z klasy trzeciej w Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.

Wspaniale było patrzeć, jak dzieci rozmawiają z rodzicami o uczuciach, o czułości, smutku, zadumie, wycofaniu i rezygnacji. Czasami zaskakiwała szeroka gama znajomości emocji. Myślę że szczególnie rodzice byli zdumieni, tym jak dzieci postrzegają sytuacje domowe poprzez emocje i uczucia. Pierwszy etap za nami – dzieci poznały wiele uczuć mieszczących się w tych podstawowych: smutku, radości, strachu czy złości. To początek naszej przygody! – Aldona Domeradzka, koordynatorka projektu.

 

Kolejne warsztaty Aldona Domeracka, koordynatorka projektu, opisuje tak:

Odwiedził nas ważny gość! Pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel pisze książki dla dzieci. Robi to bardzo dobrze, więc postanowiliśmy skorzystać z Jej wiedzy i umiejętności. Pani Roksana poprowadziła świetne zajęcia o emocjach, pokazała, że wyobraźnia to nasz ogromny skarb, który przyda się podczas pisania. Nie mogliśmy doczekać się pisania książki. Każdy wyobrażał sobie ten moment inaczej. Jedni myśleli, że będą tworzyć bajki, inni wymyślać niestworzone historie, a kolejni, że będzie trzeba napisać wiersz. No i nie zauważyliśmy, kiedy stworzyliśmy swoje własne teksty! Po prostu pani Roksana przygotowała kwestionariusz osobowy emocji i każdy opisywał swoją wybraną emocję, dlaczego ją lubi, czego się w niej boi, czego oczekuje, co zaskakuje itd. Uff, praca pisarza nie jest łatwa, bo ciągle wydaje się, że to co napisaliśmy jest nieciekawe, zbyt krótkie, zbyt oczywiste… Pani Roksana zapewniła nas, że będą z tego cudowne teksty do naszej książki, a my już nie możemy się doczekać, kiedy weźmiemy ją do ręki.

Przy okazji tego warsztatu, w gazecie Nasze Miasto – Pruszcz Gdański, znalazła się informacja o projekcie i przebiegu zajęć.

Dzieci nie mogą się już doczekać własnej książki. Tak samo jak nie mogły doczekać się spotkania z autorką blisko 30 książek dla dzieci, m.in. kilku o słynnej ryjówce Florce, na podstawie których powstał serial animowany dla dzieci. Kiedy tylko pisarka weszła do sali i powiedziała kim jest zaraz podniosły się głosy, kto co przeczytał.

Całość można znaleźć, klikając tutaj.

Następnym wydarzeniem w ramach projektu było uczestnictwo w spektaklu, który dostarczył wielu emocji. Domeracka pisze:

Cudowny dzień! Rozpoczęliśmy wakacje wspaniałym przedstawieniem operowym w sali prób na Kochanowskiego „Opera jak z bajki”. Panie Joanna, Natalia i Emilia spowodowały, że bawiliśmy się świetnie! Większość z nas – i to nie tylko dzieci, ale również dorośli – pierwszy raz mieli przyjemność zobaczyć i posłuchać przedstawienia śpiewanego. Przeżywaliśmy cały kanon emocji: od ekscytacji, niepewności i niedowierzania, przez radość, euforię, po wzruszenie i zadowolenie. Dziękujemy zespołowi Les Femmes za te przeżycia. Było wspaniale!

18 września odbyły się kolejne warsztaty. Koordynatorka Aldona Domeradzka relacjonuje:

Przybył do nas niesamowity gość – Pani Agnieszka Żelewska, która ilustruje różne książki – najczęściej te dla dzieci. Pokazała nam, że świat jest bardzo barwny, a nasze emocje też mogą mieć kolory. Sami staraliśmy się określić, jakie emocje przedstawiają przygotowane przez Panią Agnieszkę obrazy. A musicie wiedzieć, że były one bardzo kolorowe. Poradziliśmy sobie świetnie. Później każdy z nas miał stworzyć pracę przedstawiającą naszą wybraną emocję. Materiałów było mnóstwo, czasami trudno było się zdecydować. Ale efekty przewyższyły nawet nasze oczekiwania. Zobaczcie sami.

W ramach kolejnych zajęć, grupa uczestników wraz z prowadzącymi wybrała się do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieści się ona z zabytkowym budynku przy ul. Wojska Polskiego w Pruszczu Gdańskim – mówi Aldona Domeradzka – Budynek pochodzi z 1755 roku i przez wiele lat pełnił funkcję plebanii pobliskiej parafii. W czytelni ogólnej do tej pory można podziwiać piękną XVIII – wieczną polichromię oraz fragmenty boazerii. Powiatowa Biblioteka w Pruszczu Gdańskim została utworzona w październiku 1946 roku. Do obecnej siedziby przeniesiono ją w 1962 roku i mieści się tam do dziś.

Budynek nas oczarował – kontynuuje koordynatorka – Pani Bibliotekarka opowiadała nam ciekawe historie związane z działalnością biblioteki, ale też z ciekawostkami dotyczącymi samego budynku. Wspaniale odkryć na nowo budynek, który doskonale znamy, wiemy co się w nim mieści, ale nie znaliśmy do tej pory jego historii.

Domeradzka tak opisuje kolejne działania w ramach projektu:

Czy wyszukiwaliście kiedyś emocji w książkach? My robiliśmy to na warsztatach z panią Iwoną Korszańską. Wiecie, że w książkach jest ukrytych mnóstwo emocji i uczuć. Wystarczy tylko inaczej spojrzeć na czytane opowieści. Najbardziej spodobała nam się historia misia – tytułowego bohatera książki „Otto. Autobiografia pluszowego misia” Tomiego Ingerera. Miś przeżywał trudne i smutne chwile, ale potrafił też czuć radość. Naszym zadaniem było narysować misia i kolorowymi papierami zaznaczyć uczucia w miejscach na jego ciele, w których mogły być one najbardziej odczuwalne. Każdy z nas oczywiście zrobił to inaczej, ale Pani Iwona zapewniła nas, że świetnie wykonaliśmy to zadanie. Dlaczego? To proste – każdy inaczej odczuwa emocje.

27 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim odbył się finał projektu.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie, rodzice, prowadzące warsztaty: Agnieszka Bugaryn (pedagog), Roksana Jędrzejewsa-Wróbel (pisarka dziecięca), Agnieszka Żelewska (ilustratorka książek dziecięcych), Joanna Kwiatkowska (graficzka) oraz panie z zespołu Les Femmes i zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Janusz Wróbel oraz Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Czarnecka-Szafrańska oraz Zastępca Dyrektora SP 3 Maria Pozorska oraz przedstawicielka Instytutu Kultury Miejskiej – Agata Andrasiak.

Spotkanie prowadziła koordynatorka projektu Aldona Domeradzka oraz partnerka Iwona Korszańska. Celem wydarzenia było przedstawienie działań w ramach projektu, a przede wszystkim zapoznanie wszystkich zebranych z książką, będącą efektem końcowym. Została ona napisana i zilustrowana przez uczniów SP nr 3 w Pruszczu Gdańskim.

Odbyło się także oficjalne odczytanie tekstów z prezentacją ilustracji i autorów. Teksty prezentowały Joanna Sobowiec-Jamioł oraz Natalia Krajeńska-Kitowska. Wielu rodziców nie kryło wzruszenia, kiedy odczytywane były teksty ich dzieci – mówi koordynatorka projektu. Całość uświetnił występ zespołu Les Femmes. Po części oficjalnej rodzice oraz gospodarze z PiMBP zaprosili wszystkich na poczęstunek. Rozmowy i gratulacje trwały jeszcze długo – kończy Aldona Domeradzka.

W ramach projektu powstała także publikacja, zbierająca prace uczestników powstałe w trakcie warsztatów. Można pobrać ją, klikając tutaj.

Fot. Bartek Bańka

O wydarzeniu napisały też media – Północna.tv, gdzie można znaleźć relację filmową, a także Nasze Miasto Pruszcz Gdański, gdzie znajduje się relacja zwieńczona krótkim nagraniem.