Po prostu RAZEM!

WNIOSKODAWCA

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Koordynatorka Projektu: Dagmara Sypniewska-Skwara

OPIS PROJEKTU

Projekt ma na celu integrację obcokrajowców i uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 3. Pojawią się takie wydarzenia jak spotkania z obcokrajowcami, warsztaty antydyskryminacyjne, dwa pikniki integracyjne, wspólne rajdy rowerowe, lekcje polskiego dla obcokrajowców, a także spotkania kreatywne koordynatorów i koordynatorek, mające na celu tworzenie sieci kultury.

MIEJSCE REALIZACJI

Skansen Archeologiczny – Grodzisko w Sopocie, Muzeum Sopotu, Muzeum Emigracji w Gdyni, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

PARTNERZY PROJEKTU

III Liceum Ogólnokształcące im. A. Osieckiej w Sopocie, Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców

OKRES REALIZACJI

28.05-05.10.2018


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

5 czerwca odbyły się warsztaty antydyskryminacyjne „Wszyscy równi – wszyscy różni” dla młodzieży z III LO w Sopocie. Poprowadziła je Anna Dukowska. Uczestnicy dyskutowali, pracowali razem, odgrywali różne scenki. Celem warsztatów było pobudzenie w osobach uczestniczących refleksji nad postrzeganiem samego siebie i innych grup, zastanowienie się, jaki jest wpływ uprzedzeń i stereotypów na postrzeganie ludzkiej różnorodności, zapoznanie się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi dyskryminacji i metod jej przeciwdziałania, pobudzenie refleksji własnej nad znaczeniem praw człowieka w naszym życiu.

Warsztaty przebiegały zgodnie z programem, młodzież angażowała się w kolejne zadania indywidualne i w parach, aktywnie brała udział w grupowych dyskusjach, dzieliła się refleksjami na temat własnych opinii, wartości i postaw, wspólnie poszukiwała sposobów rozwiązania kontrowersyjnych problemów – Anna Dukowska, prowadząca warsztaty.

fot. Justyna Jans

6 czerwca w III Liceum Ogólnokształcącym im A. Osieckiej w Sopocie odbyło się spotkanie uczniów klas drugich z p. Ludmiłą Zajączkowską, która wyemigrowała ponad rok temu z Rosji do Polski. Mieszkała w Petersburgu, obecnie w Gdyni Orłowie. Stara się o pobyt na stałe w Trójmieście.

P. Ludmiła opowiedziała uczniom o powodach swojego wyjazdu, życiu w Rosji, a także przedstawiła bardzo ciekawą prezentację multimedialną o Petersburgu, Polakach  mieszkających tam obecnie i wcześniej oraz pokazała miejsca poświęcone pamięci naszego narodu.

Młodzież z uwagą i zainteresowaniem słuchała opowieści p. Ludmiły, miała też bardzo wiele pytań i spotkanie przerodziło się w ciekawą rozmowę o niezwykle trudnych decyzjach związanych z opuszczeniem swojego kraju, umiejętności przystosowania się do zupełnie nowych warunków, pokonania bariery językowej, szukania pracy, problemów z biurokracją i wielu innych trudności, ale też radości, które spotykają obcokrajowca w nowym miejscu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani bardzo różnymi sprawami – od działań opozycji w Rosji po system szkolnictwa, który tam obowiązuje (bardzo im się spodobało to, że rok szkolny kończy się już 25 maja, a zaczyna podobnie jak u nas 1 września).

Spotkanie z p. Ludmiłą zakończyło się po dwóch godzinach gromkimi brawami i podziękowaniami ze strony młodzieży.

To było kapitalne żywiołowe spotkanie – chwilami wzruszające, chwilami smutne! Dla takich chwil warto działać! – Dagmara Sypniewska-Skwarafo, koordynatorka programu.

fot. Zdzisława Małyszko

12 czerwca odbyły się kolejne warsztaty antydyskryminacyjne pt. „Bingo Praw Człowieka”. Poprowadziła je również Anna Dukowska. Uczestnikami była młodzież z III LO w Sopocie.

Zajęcia miały podobną formułę, co pierwsze, jednak tym razem skupiały się na tematyce praw człowieka. Różne ćwiczenia pozwoliły uczestnikom zastanowić się na temat własnych opinii, wartości i postaw, zwiększyć umiejętności dyskusji słuchania innych i prezentacji własnych opinii, poszukiwać sposobów rozwiązania kontrowersyjnych problemów. Dowiedzieli się w szczegółach, czym są prawa człowieka, jakie są ich rodzaje i dlaczego są potrzebne. Na warsztacie poruszono również takie tematy jak: nierówność społeczna jako źródło dyskryminacji i wykluczania, empatia i jej granice, konsekwencje nierównych szans w społeczeństwie. Młodzież musiała też wyjść z propozycjami działań na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i budowania postaw szacunku i tolerancji.

16 czerwca odbył się piknik integracyjny.

W słoneczną, upalną sobotę na terenie Skansenu Grodzisko w Sopocie odbył się Trójmiejski Piknik Wielokulturowy Po prostu RAZEM, a błąd, który wkradł się na plakacie tylko dodał mu uroku – napisaliśmy WIELKOKULTUROWY i tak właśnie było!

Pięknie, kulturalnie z szacunkiem dla siebie i innych, z przyjaźnią i sympatią. Dzieliliśmy się swoimi umiejętnościami, wypiekami, wspólnie piekliśmy kiełbaski, wyplataliśmy naszyjniki szczęścia. Było strzelanie z łuku, malowanie buziek i dużo dobrej zabawy.

Rozmowy, śmiech i wspólnie spędzony czas. Naliczyliśmy około 300 gości!
Piknik współtworzyły także min.: Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców ,  Centrum Integracji Społecznej w Sopocie, Fundacja Społecznie Bezpieczni,  Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII Trójmiasto). Odwiedzili nas radni miasta Sopotu i pan prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski. Przypadkowi turyści przyłączali się do zabawy zadowoleni z dodatkowych atrakcji. Mieszały się języki: ukraiński, rosyjski, białoruski, włoski, angielski, francuski, portugalski, niemiecki, polski i japoński i hiszpański. Po prostu byliśmy RAZEM!

Obejrzyj zdjęcia z pikniku, przesuwając je strzałkami po obu stronach:

 

 

27 czerwca Sopotekę – galerię kultury multimedialnej odwiedził kolumbijski artysta Javier Bernal Arevalo, absolwent Central Saint Martins w Londynie. Artysta działa na styku kilku dziedzin sztuki – posługuje się animacją, rysunkiem, malarstwem, sztuką wideo. Tworzy instalacje, łącząc różne techniki. Na spotkaniu w sopockiej bibliotece zaprezentował swój najnowszy film zatytułowany „Falsos Positivos”.

„Falsos Positivos” (fałszywy wynik pozytywny) to nazwa częstego procederu w Kolumbii, w której podmioty rządowe i wojsko, by uzyskać pozytywny wynik w ściganiu grup przestępczych, wybierają niewinną ofiarę i podstawiają jej fałszywą tożsamość kryminalną. Jednostka zderza się z machiną biurokracji i niejednokrotnie odsiaduje wieloletnią karę więzienia, zanim prawda wyjdzie na jaw.

Pomysł filmu „Szkice kompozytowe” został zainspirowany listem krążącym od kilku lat w Internecie, którego autorka przedstawiła się jako córka niesłusznie skazanego mężczyzny. Człowiek ten obwiniony cudzymi przestępstwami został aresztowany i poddany ekstradycji. Javier Bernal Arevalo, badając historię listu i opisanego przypadku, zauważył, że różne opisy tego zdarzenia egzystują w Internecie, podczas gdy żadne z oficjalnych mediów kolumbijskich nigdy nie podjęły tego tematu.

„Szkice kompozytowe” to efekt pracy dyplomowej artysty w Central Saint Martins w Londynie. Film został nakręcony w Polsce.

Głównym celem artystyczno-badawczym Javiera Bernala Arevalo jest fenomen powstawania i przekazywania obrazów, treści, mitów w oparciu o świat nowych mediów, a w szczególności Internetu jako żywego niekontrolowanego wielowarstwowego środowiska globalnej wymiany informacji.

Podczas wydarzenia w Sopotece goście mieli możliwość nie tylko obejrzeć film, będący efektem pracy artysty, ale również – a może przede wszystkim – porozmawiać z nim. Na spotkaniu obecna była tłumaczka, nic nie stało zatem na przeszkodzie, aby oddać się rozmowie, co też uczestnicy wydarzenia z chęcią uczynili, opuszczając bibliotekę na chwilę przed jej zamknięciem.

17 lipca w Sopotece odbyły się pierwsze zajęcia nauki pisania po polsku. Dagmara Sypniewska-Skwara, koordynatorka projektu, pisze „Nauka pisania po polsku dla obcokrajowców to wyzwanie, bo nasz język trudny w mowie, w piśmie jest jeszcze większym wyzwaniem, a pisać trzeba wszędzie w pracy, w urzędzie w szkole, na uczelni…”.

W ławkach zasiadło dziesięć osób, a Joanna Kania-Kużajczyk z uśmiechem i w bardzo sympatycznej, wesołej atmosferze, zaczynając od łatwiejszych zadań poprowadziła zajęcia. Przed nami jeszcze 4 spotkania w kolejne wtorki: 24 i 31 lipca oraz 7 i 14 sierpnia.

24 lipca miały miejsce kolejne, drugie już, warsztaty z pisania po polsku. Pełni zapału i dobrych chęci uczestnicy zgromadzili się w Sopotece, by pod okiem uśmiechniętej pani Asi zgłębiać tajniki języka polskiego. Każde ze spotkań poświęcone jest innemu, wybranemu przez uczestników zagadnieniu – tym razem było to formułowanie zaproszeń: zarówno tych oficjalnych, jak i mniej formalnych.

Sypniewska-Skwara pisze: „Zajęcia przebiegły w bardzo przyjaznej atmosferze – z sali, w której odbywały się zajęcia co chwilę dobiegał śmiech. Gdyby jednak te niewerbalne oznaki entuzjazmu nie wystarczały, spieszymy donieść, że wyraźne potwierdzenie, iż warsztaty podobają się tym, którym są zadedykowane, otrzymaliśmy od samych zainteresowanych. Jedna z osób biorących udział w „Piszemy po polsku” zdradziła nam co następuje”

Bardzo podobają mi się zajęcia z nauki pisania po polsku w Sopotece z Asią Kanią, bo atmosfera jest przyjemna, nauczycielka jest miła i dużo mogę się nauczyć. Są ćwiczenia, które robimy sami, a inne, które robimy w grupach. Moim zdaniem to efektywny sposób uczenia się. Projekt „Po prostu RAZEM” jest dla mnie wielką motywacją i inspiracją. Dziękuję bardzo!

31 lipca w Sopotece odbyły się kolejne warsztaty z pisania po polsku. Sypniewska-Skwara relacjonuje: „Uczestnicy uznali, że tym razem chcieliby zająć się kwestią życzeń okolicznościowych. Warsztatowicze przeglądali najpierw materiały, które przyniosła dla nich prowadząca – jak zawsze pogodna pani Asia Kania. Starali się znaleźć powtarzające się na kartkach i pocztówkach zwroty oraz sformułowania, by później móc wykorzystać je podczas pracy w grupach, kiedy to samodzielnie układali życzenia wielkanocne, bożonarodzeniowe, oficjalne i nieco mniej formalne. Nauka – już tradycyjnie – upłynęła w bardzo miłej, wręcz przyjacielskiej atmosferze. Uczestnicy zadawali mnóstwo pytań i chętnie wchodzili w interakcję z prowadzącą. Nie zabrakło i wybuchów śmiechu, które można już uznać za znak rozpoznawczy spotkań z Asią Kanią. Jak widać, nauka może być więcej niż przyjemna!”.

Poniżej wypowiedzi uczestników projektu.

7 sierpnia odbyły się kolejne zajęcia. Sypniewska-Skwara pisze: „Uczestnicy mieli okazję nauczyć się pisania oficjalnych maili, pism i zaproszeń. Poznawali zwroty grzecznościowe, zwroty gramatyczne charakterystyczne dla tych form. Na koniec zajęć napisali własne maile, podpierając się oryginalnymi pokazanymi przez prowadzącą Joannę Kanię-Kużajczyk. Jak zawsze było wesoło, twórczo i inspirująco. Za tydzień spotykamy się po raz ostatni”.

14 sierpnia miało miejsce ostatnie spotkanie z cyklu. Sypniewska-Skwara pisze: „Wszystko, co dobre kiedyś się kończy – tak też było z warsztatami pisania po polsku. Uczestnicy naszego małego kursu po raz ostatni spotkali się z prowadzącą, panią Asią Kanią. Po intensywnej nauce pisania wszyscy zgodnie uznali, że nadszedł czas na odrobinę oddechu i zabawy, choć oczywiście posiadającej walory edukacyjne. Na koniec przygody z poznawaniem języka polskiego, pani Asia przygotowała dla swoich kursantów szereg gier i zabaw ortograficznych. Korzystała zarówno z gotowych gier dostępnych online, jak i z tych, do których nie potrzeba niczego poza tablicą, mazakiem i wyobraźnią. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, będącej już znakiem rozpoznawczym naszych warsztatów – i tym razem nie zabrakło okazji do żartów. Uśmiechnięci od ucha do ucha kursanci serdecznie dziękowali pani Asi za cenne wskazówki i jej pogodę ducha, dzięki której to, czego się nauczyli na pewno na długo zostanie im w pamięci. Jedno jest pewne, czas spędzony na warsztatach w Sopotece na pewno nie był dla nich czasem straconym! Dziękujemy za to, że byliście z nami!”.

15 września w ramach projektu odbył się przejazd rowerowy. Koordynatorka relacjonuje:

Nie było upałów, sztormów ani innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Siedmiu śmiałków wyruszyło z Sopotu do Gdyni na Rowerowy Przejazd Integracyjny. Było wielojęzycznie i wesoło. Jechali długo, gadali dużo i dużo się śmiali. Muzeum Emigracji zwiedzali w skupieniu z postanowieniem, że zabiorą tam znajomych i rodziny, którym nie chciało się jechać w trasę na rowerach. Udana wycieczka i przemiły dzień, co widać na zdjęciach!

17 września odbyły się kolejne warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży z III LO w Sopocie. Zajęcia poprowadziła Anna Dukowska.

Uczestnicy poznali takie pojęcia jak etykietowanie, uprzedzenia, piramida nienawiści, równość szans czy grupy mniejszościowe.

Celem warsztatów było pobudzenie refleksji nad postrzeganiem samego siebie i innych grup – mówi Anna DukowskaZastanowienie się, jaki jest wpływ uprzedzeń i stereotypów na postrzeganie ludzkiej różnorodności. Pobudzenie refleksji własnej nad znaczeniem praw człowieka w naszym życiu.

Warsztaty przebiegały zgodnie z programem, młodzież angażowała się w kolejne zadania indywidualne i w parach, aktywnie brała udział w grupowych dyskusjach, dzielili się refleksjami na temat własnych opinii, wartości i postaw, wspólnie poszukiwała sposobów rozwiązania kontrowersyjnych problemów.

Zaproszenie na piknik integracyjny na zakończenie lata, który odbędzie się 21 września!

19 września w III LO im. A. Osieckiej w Sopocie odbyły się dwa spotkania z panią Olgą Schevcową, Ukrainką mieszkającą od półtora roku w Trójmieście. Olga jest młodą kobietą, z wykształcenia reżyserką teatralną, dyrygentką chóru i nauczycielką języka angielskiego.

Tak wydarzenie relacjonuje koordynatorka Dagmara Sypniewska-Skwara: W szkole pani Olga spotkała się z młodzieżą z klasy II c i klasy II d – siedemnastolatkami. W bardzo ciekawy sposób, po polsku, chociaż przed przyjazdem w ogóle nie znała naszego języka, opowiadała o powodach wyjazdu z Ukrainy, podróżach po Polsce, szukaniu tutaj swojego miejsca do życia, zajęciach, których się podejmowała w Polsce i tych, którymi zajmowała się na Ukrainie, a także o ludziach spotykanych na swojej drodze. Olga swoimi przygodami zainteresowała uczniów. Wywiązała się żywa dyskusja, padały liczne pytania. Oba spotkania były bardzo udane i na pewno poszerzyły horyzonty młodzieży w III LO.

21 września odbył się finał projektu, czyli piknik integracyjny dla obcokrajowców reprezentujących Trójmiasto oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 3.

Koordynatorka Dagmara Sypniewska-Skwara relacjonuje:

W piękne, ciepłe wrześniowe popołudnie spotkaliśmy się w sopockim ogrodzie, by pożegnać lato, rozmawiając, ciesząc się wolnym czasem i muzyką z przyjaciółmi.

Był grill, taniec flamenco, warsztaty garncarskie, dzieci walczyły na miecze z wikińskim, bibliotecznym wojownikiem i lekko go zamęczyły. Mieszały się języki, a wegańska zupa dyniowa, kiełbaski i ciasta z różnych stron świata smakowały bosko! Pan prezydent Sopotu Jacek Karnowski zaprosił do zabawy po polsku, rosyjsku i angielsku. Większość mam dostała biżuterię wykonaną na miejscu z koralików. Dzieci biegały do zmroku dookoła wielkiego klombu, koordynatorki projektu oświetliły drogę zniczami i zrobiło się magicznie, a pomogła nam w tym Agata Andrasiak z IKM, którą uwiodła atmosfera miejsca. 
Dorośli nie mogli się nagadać i wiecie co… mało osób zaglądało w smartfony 🙂

Dziękujemy za piękne zdjęcia! 

Wiele organizacji i osób indywidualnych pomagało nam w organizacji tego wydarzenia. 
Tym razem ich logotypy na plakacie powinny błyszczeć jak statuetki Oskarów. 
Byliśmy tam RAZEM. 
Po prostu RAZEM. 
Huraaa! 

Udało się!

Fot. Kamil Jasiński