Nie święci garnki lepią

WNIOSKODAWCA

Anna Ossowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach

OPIS PROJEKTU

Projekt, którego celami celami są kultywowanie pradawnych tradycji i rzemiosła oraz integracja dziesięcioletnich uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach i dorosłych osób niepełnosprawnych, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. W ramach projektu uczestnicy wyjadą do Muzeum Ceramiki w Chmielnie i na Festyn Archeologiczny w Czernicy oraz wezmą udział w cyklu czterech warsztatów rzemiosł dawnych.

MIEJSCE REALIZACJI

Brusy

PARTNERZY PROJEKTU

Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach, Warsztat Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Grupa Młodych Archeologów, Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach

OKRES REALIZACJI

28.05-05.10.2018


MENTORKA

Wsparcia merytorycznego przy projekcie udziela Danuta Sroka

Danuta Sroka – bibliotekoznawczyni, starsza kustoszka MBP, animatorka społeczna, od 1995 r. pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, od września 2012 r. na stanowisku dyrektorki, autorka setek artykułów związanych z regionem, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz VII edycji Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od 1986 r. związana ze Słupskiem. Jest inicjatorką i koordynatorką wielu projektów społecznych oraz projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego Pomorza.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Relacja koordynatorki Anny Ossowskiej:

Udział w Festynie Archeologicznym w Czernicy

Uczestnicy projektu spotkali się na Festynie Archeologicznym w Czernicy, by wziąć udział w dwóch warsztatach – garncarstwa i obróbki bursztynu.

W świat bursztynu wprowadził ich pan Eryk Popkiewicz. Dzięki niemu poznali tajniki obróbki tego kruszcu i samodzielnie stworzyli bransoletki. Do wiercenia otworów używali zrekonstruowanych narzędzi.

Podczas drugiego warsztatu uczestnicy lepili naczynia z gliny. Dostarczyło im to wielu emocji i zabawy. Nad wszystkim czuwał garncarz – pan Michał Sadowski, który służył pomocą i radą. Podczas warsztatu stworzono prawdziwe dzieła – m.in. gliniane koszyki, wazony, misy.

Wyjazd do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie

Wyjazd do Chmielna sprawił uczestnikom wiele radości. Najpierw zwiedzili Muzeum Ceramiki Kaszubskiej i pracownię ceramiczną rodziny Necel, która wykonywaniem glinianych naczyń zajmuje się od kilku pokoleń. Potem każdy mógł usiąść przy kole garncarskim i samodzielnie wykonać gliniane naczynie – wazonik, kubek, misę. Praca okazała się trudna, wymagała skupienia i precyzji. We wszystkim pomagali doświadczeni garncarze z pracowni Neclów.

 

Lepienie naczyń na kole garncarskim:

We wrześniu odbyły się warsztaty rzemiosł dawnych, które przeprowadził pan Jędrzej Czarnowski, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Brusach, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Grupa Młodych Archeologów. Uczestnicy rekonstruowali paciorki, odtwarzali pradawną biżuterię i ozdabiali skórę średniowiecznymi sposobami. Dodatkową atrakcją była możliwość poznania zasad średniowiecznych gier planszowych, w które chętnie grali.

24 września w Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach odbył się wernisaż wystawy prac wykonanych przez uczestników projektu. Wystawa została przygotowana we współpracy z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.

Plakat, promujący wystawę:

24 września odbył się finał projektu, w ramach którego zaprezentowano wystawę prac powstałych podczas warsztatów.

Fot. Bartek Bańka