Relacja z majowego warsztatu o edukacji młodych ludzi

Za nami pierwszy z serii warsztatów, które dla was przygotowaliśmy. 25 maja spotkaliśmy się, by porozmawiać o uruchamianiu potencjału młodych w działaniach animacyjnych. Zajęcia poprowadziła Iwona Woźniewska z Angeliką Bogdańską.

Warsztat odbył się w gdańskim „Zieleniaku” i potrwał cały dzień. Program obejmował kompleks tematów, dotyczących edukacji i potencjału młodych ludzi. Głównym celem szkolenia było nabycie realnych narzędzi do pracy z młodzieżą oraz młodymi dorosłymi.

Było o aktywizacji młodych, wchodzeniu w relacje, akceptacji, byciu tu i teraz, procesach, potencjale, diagnozie. Myślą przewodnią było „Dbajmy o siebie, abyśmy mogli dbać o innych”.

Najpierw zdiagnozowano wyzwania w pracy z młodzieżą. Uczestnicy poznali metody terapeutyczne wzmacniające nastolatków oraz ułatwiające im zarządzanie własnym zachowaniem w okresie dojrzewania. Następnie przeanalizowano twórczy potencjał młodzieży.

Prowadzące uczyły o metodach i technikach, dzięki którym w lepszy sposób można animować społecznie i kulturowo młodych ludzi. Iwona Woźniewska  podzieliła się własnym doświadczeniem w tworzeniu grup młodzieżowych liderów, kreujących społecznie zaangażowane działania w środowisku lokalnym. Angelika Bogdańska współprowadziła warsztat oraz była odpowiedzialna za przygotowania merytorycznego konstruktu szkolenia i jego realizacji.

Podsumowaniem warsztatu był wspólny projekt młodzieżowy budowany w oparciu o profilaktykę pozytywną oraz  koncepcję resilience.

Warsztat dofinansowano ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

Fot. Ana Matusevic