Słowa w ruch

WNIOSKODAWCA

Szkoła Podstawowa nr 2 Nowym Dworze Gdańskim

Koordynator projektu: Agnieszka Zacharska

OPIS PROJEKTU

Działanie z Nowego Dworu Gdańskiego. Inicjatywa skierowana do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Celem projektu jest rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów poprzez inspirujące warsztaty online. Zrealizowane warsztaty będą dotyczyły różnych aspektów kontaktu z kulturą i sztuką, a także zachęcały do poszukiwania nowych form aktywności fizycznej w tym szczególnie trudnym okresie epidemii. Uczestnicy wezmą udział między innymi: w warsztatach kreatywnego pisania opowieści  interaktywnej “Baśnio-gra”, warsztatach językowych, plastycznych czy zajęciach ruchowych z jogi.

PARTNER PROJEKTU

Żuławski Ośrodek Kultury

OKRES REALIZACJI

18.05-10.07.2020 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU:

“SŁOWA W RUCH!” GOTOWI, DO STARTU, START!

Ruszył projekt Słowa w ruch –  za nami rekrutacja uczestników.  Jesteśmy w fazie kompletowania grup uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim do wzięcia udziału w warsztatach online z: jogi, pisania baśni, językowych oraz plastycznych. Możemy już pochwalić się logo naszego projektu wykonanego przez Patrycję Paradowską przedstawicielkę Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim – jednego z naszych partnerów.

22 maja odbyło się spotkanie organizacyjne online uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim z prowadzącymi warsztaty tematyczne.

Zajęcia pt. „Joga na wesoło” poprowadzi p. Anna Wysocka (Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim), zajęcia z pisania opowieści interaktywnej „Baśnio-gra” p. Anna Pająk (SP Nr 2), zajęcia plastyczne pt. „Pokaż, co ważne” p. Patrycja Paradowska (Żuławski Ośrodek Kultury), a zajęcia językowe pt. „Yoga poses. Let’s play a board game” p. Agnieszka Zacharska (SP Nr 2). Niebawem relacja z pierwszych warsztatów online!

Fot: Agnieszka Zacharska

W dniach 25-27 maja odbył się pierwszy cykl warsztatów dla uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. „Jogę na wesoło” poprowadziła pełna energii, optymizmu oraz pogody ducha Anna Wysocka z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim. Uczniowie poznali na nich 15 asanów oraz ich nazwy m.in. krowę, drzewo, jaszczurkę, motyla i kwiat lotosu. Nie zabrakło też dawki dobrej energii oraz zachęty do ćwiczenia jogi poza warsztatowymi spotkaniami. W lepszej kondycji fizycznej i duchowej zapraszamy naszą grupę projektową do wzięcia udziału w kolejnych warsztatach tematycznych.

Fot: Agnieszka Zacharska

28 maja grupa projektowa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim wzięła udział w spotkaniu online z Mistrzem Baśni Marcinem. Uczniowie przenieśli się za pomocą wyobraźni do świata gry RPG. Wcielając się w postacie z gry, uzewnętrznili swoją kreatywność oraz pomysłowość, a także dokonywali wyborów dotyczących dalszych losów bohaterów rozgrywki. Spotkanie było inspiracją do warsztatów z pisania baśni, które odbędzie się już wkrótce.

Fot: Agnieszka Zacharska

W dniach 1-5 czerwca odbył się cykl warsztatów językowych „Yoga poses. Let’s play a board game”. Na spotkaniach powstało leporello, czyli słowniczek pojęć związanych z jogą w języku angielskim. Pomógł on nam zagrać w grę planszową, którą wspólnie stworzyliśmy. Dodatkowo rozwiązaliśmy językowe sudoku. Na warsztatach utrwaliliśmy umiejętności płynnego literowania wyrazów oraz zgłębiliśmy wiedzę na temat fonetycznego zapisu słów. Zajęcia w języku angielskim poprowadziła Agnieszka Zacharska.

Fot: Agnieszka Zacharska

Czerpiąc inspirację z zajęć „Joga na wesoło” puściłyśmy wodze fantazji i wraz z uczennicami klas piątych podczas kilku spotkań w dniach 8, 10, 16 czerwca tworzyłyśmy niezwykłą historię „Baśnio-grę”, czyli interaktywną opowieść. Niezwykłą nie tylko dlatego, że dzieją się w niej niesamowite rzeczy, ale też dlatego, że jest to opowieść, w której czytelnik ma wpływ na to, co się wydarzy dalej. Brzmi ciekawie? A jeśli dodamy jeszcze, że akcja naszej opowieści toczy się w
magicznym świecie pełnym magii i czarów, gdzie odwaga drzemie w sercach istot, których o to nie podejrzewamy, a niebezpieczeństwa mogą kryć się w najbardziej niespodziewanych sytuacjach…
Już wkrótce nasza baśnio-gra, czerpiąca i z podstaw gier RPG, i z kultury dawnych Indii, i z kultury popularnej, będzie dostępna dla każdegodo pobrania na blogu oraz w ebooku, który przygotowujemy dla tych, którzy przegapili warsztaty. Zajęcia poprowadziła Anna Pająk.

Fot. Agnieszka Zacharska

W dniach 9, 15 i 17 czerwca odbyły się warsztaty plastyczne w ramach naszego projektu. Inspirując się poznanymi wcześniej nazwami pozycji w jodze, uczniowie eksperymentowali z zaproponowanymi technikami plastycznymi. Było m.in. malowanie palcami, sznurkiem, patyczkami kosmetycznymi, farbą z klejem oraz pobudzające wyobraźnię i uspokajające jednocześnie lepienie z masy solnej. Cykl warsztatów poprowadziła Patrycja Paradowska.

 

Fot. Agnieszka Zacharska

Filmik podsumowujacy warsztaty w ramach projektu „Słowa w ruch!”. Kolejnym zwieńczeniem działań projektowych będzie ebook! 😉

A tak się pochwalimy 😉 Udało się zrobić coś fajnego 🙂 z Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim Wszystkim dziękujemy za te chwile <3 Było super:)

Opublikowany przez Żuławski Ośrodek Kultury Poniedziałek, 22 czerwca 2020