Kaszuby od kuchni

WNIOSKODAWCA

Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach

Koordynator projektu: Robert Kloskowski

OPIS PROJEKTU

Projekt z Kołczygłów skierowany do uczniów klasy VII i VIII, w wieku 13-15 lat ze Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach. Celem projektu jest podniesienie umiejętności i samodzielności wśród młodzieży w zakresie przygotowywania regionalnych posiłków. Udział w spotkaniach i warsztatach ze znawcami kaszubskich smaków otworzy przed uczestnikami nieznane dotąd możliwości rozwoju związane z odkryciem innego postrzegania i rozumienia kaszubskiej kuchni, która nie musi być skomplikowana, a jednocześnie smaczna. Uczniowie przygotują między innymi „Pùlczi ze sledzã” czy „Młodzowi kùch”. Dzięki inicjatywie uczniowie nauczą się jak bezpiecznie i zdrowo przygotować domowy posiłek dla siebie i swoich bliskich zwłaszcza w czasie epidemii. 

PARTNER PROJEKTU

Gminny Ośrodek Kultury w Kołczygłowach

OKRES REALIZACJI

17.08. – 4.10.2020


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Szkoła Podstawowa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kołczygłowach wystartowali z naborem uczestników do projektu „Kaszuby od kuchni”! Projekt skierowany jest do uczniów  klas VII-VIII, którzy chcieliby wziąć udział w cyklu warsztatów kulinarnych.  Działania ruszają już 5 września! 😉

Pierwsze warsztaty kulinarne z pieczenia chleba oraz przygotowania sałatki śledziowej odbyły się 5.09.2020 r. Dzień wcześniej przy współpracy Szkoły Podstawowej w Kołczygłowach oraz Gminnego Ośrodka Kultury wszystkie artykuły spożywcze niezbędne do przygotowania zaplanowanych dań zostały rozdysponowane wśród 15 uczestników projektu. Każdy z uczniów otrzymał miedzy innymi: porcję śledzi, ogórki konserwowe, cebulę, pieczarki marynowane, mąkę, drożdże czy niezbędne przyprawy.

Warsztaty poprowadziła Pani Katarzyna Szreder.  Zajęcia miały charakter zdalny, na odległość przy pomocy komunikatora SKYPE. Pierwszym zadaniem uczestników było przygotowanie śledzi (namoczenie ich w wodzie lub mleku). Następnie młodzież przystąpiła do wyrabiania ciasta chlebowego. Zgodnie ze wskazówkami Katarzyny Szreder, uczestnicy projektu etapowo łączyli składniki, mieszali ciasto, po czym umieścili zaczyn w foremkach. Następnie gotowe foremki ułożyli w piekarniku. W czasie pieczenia chleba, uczestnicy przygotowali sałatkę śledziową. Zostali poinformowani na temat bezpiecznego posługiwania się sprzętem kuchennym. Po wykonaniu zadania, każdy z uczestników otrzymał polecenie, polegające na posprzątaniu swojego stanowiska pracy. Na zakończenie, nie pozostało nic innego jak degustacja sałatki śledziowej! Na spróbowanie własnoręcznie wypieczonego chleba uczniowie musieli poczekać do jego ostygnięcia. 

Drugie kulinarne spotkanie w sieci miało miejsce 12 września. Podobnie jak przed rozpoczęciem pierwszych warsztatów, uczestnicy projektu artykuły spożywcze otrzymali w przeddzień spotkania. Tym razem na liście składników znalazły się: ziemniaki, mięso mielone, cebula, koper, szczypior, bułka tarta, mleko, marchew, jabłka oraz przyprawy (papryka). W dzień realizacji, uczestnicy połączyli się przy pomocy komunikatora SKYPE.  Spotkanie poprowadziła Paulina Węsierska, która wspólnie z uczestnikami rozpoczęła przygotowywanie „Pùlczi z  klopsama”. Zadanie było nieco bardziej skomplikowane, ponieważ uczniowie mieli do przygotowania danie obiadowe: ziemniaki, pieczone klopsy, surówkę z marchewki oraz pudding. Na wstępie uczestnicy zajęli się mięsem, dodając do niego cebulę, szczypiorek, marchewkę, jajko, bułkę tatą oraz przyprawy (sól, pieprz i papryka). Przy okazji dowiedzieli się m.in. jak wykorzystywać resztki jedzenia w ogrodnictwie. Po wyrobieniu mięsa, formowali kształtne klopsy, które umieścili na blasze, a następnie włożyli do piekarnika. Kolejnym zadaniem było przygotowanie ziemniaków. W garnku z wodą należało umieścić dokładnie umyte ziemniaki w mundurkach z dodatkiem soli, a następnie je ugotować.  Następnym krokiem było  przygotowanie surówki z marchewki oraz jabłka. W ostatniej części powstał pudding. Po realizacji wszystkich etapów zadania, uczestnicy przygotowali pełny, ciepły i pyszny posiłek dla swoich najbliższych.

Trzecie z kolei kulinarne warsztaty online z kaszubskiej kuchni miały miejsce 19 września i dotyczyło przygotowania „Młodzowé kùchë ë kómpòt”. Dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Szkołą Podstawową w Kołczygłowach uczestnicy otrzymali wszelkie niezbędne produkty dzień przed realizacją zadania. Należały do nich: margaryna, masło, mąka, drożdże, mleko, jajka, cukier, dżem, gruszki, jabłka, goździki oraz śmietana.
Dorota Miszewska pokazała, jak upiec drożdżówki oraz kompot z sezonowych owoców. Do przygotowania kaszubskich drożdżówek, na samym początku należało rozpuścić masło. Następnie działając etapowo, przy użyciu mąki, schłodzonej margaryny, mleka, drożdży, jajek, cukru oraz masła, każdy z uczestników przygotował ciasto drożdżowe, które potrzebowało czasu na wyrośnięcie. W tym czasie uczniowie przystąpili do przyrządzenia kompotu. Należało obrać jabłka oraz gruszki, a następnie pokroić na mniejsze kawałeczki. Zgodnie z instrukcjami, przy pomocy wałka do ciasta i innych kuchennych narzędzi zostały uformowane małe drożdżówki z nadzieniem i kruszonką. W czasie pieczenia oraz gotowania, uczestnicy do dekoracji przygotowali także bitą śmietanę. Po wykonaniu zadań, uczestnicy i ich najbliżsi mogli przystąpić do degustacji! 😉

 

Ostatni etap projektu „Cygnienié kawlów”, polegał na losowaniu jednego z trzech wcześniej przygotowywanych posiłków. Po otrzymaniu wszelkich niezbędnych składników, uczestnicy projektu 26 września przystąpili do sprawdzenia swoich umiejętności.

Każdy musiał samodzielnie przygotować wylosowany przez siebie posiłek. Pięć osób upiekło chleb oraz przygotowało sałatkę śledziową. Kolejnych pięcioro uczestników przygotowało pùlczi z klopsami, surówką i puddingiem, a ostatnia piątka miała za zadanie upiec drożdżówki i ugotować kompot. Jako pomoc, posłużyły filmy nagrywane podczas warsztatów opublikowanych na facebookowej grupie utworzonej dla celów projektowych.