Królewna w krainie krasnoludków

WNIOSKODAWCA

Państwowy Teatr Lalki Tęcza

Koordynator projektu: Magdalena Tramer

OPIS PROJEKTU

Projekt skierowany do trzech grup odbiorców: dzieci, rodziców i nauczycieli. Celem działań jest wzrost samodzielności i odpowiedzialności dzieci i młodzieży, kształtowanie zdolności konstruktywnego rozwiązywania problemów, a także integracja zaangażowanych do projektu środowisk. Pomysł na analizę tematu powstał w wyniku burzy mózgów przedstawicieli Teatru Tęcza i reprezentantów pionu edukacji z Fundacji Kaszubskie Słoneczniki. W baśni o Królewnie śnieżce pojawia się nadopiekuńczy ojciec i rozpieszczona królewna, która musi odnaleźć się wśród twardych reguł krasnoludków (można to przełożyć na motyw dorastających dzieci, zachowujących postawę roszczeniową i nie potrafiących sobie poradzić, gdy jest problem). Dokonamy reinterpretacji historii Śnieżki, w kontekście zjawiska samodzielności i odpowiedzialności wśród dzieci i młodzieży. Efektem działań będzie stworzenie i rozpowszechnienie w postaci infografik „dobrych wzorców zachowań”. 

PARTNER PROJEKTU

Fundacja Kaszubskie Słoneczniki

OKRES REALIZACJI

4.08. – 4.10.2020


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Prace w ramach projektu „Królewna w krainie krasnoludków” ruszyły na dobre!  Za nami owocne, letnie spotkanie organizacyjne z partnerami działań Iwoną Miśkowiak i Dariuszem Patoletą z Niepublicznej Szkoły Adventure.  Już niedługo ruszamy z warsztatami dla uczniów i nauczycieli 😉

Kilka dni temu rozpoczęliśmy projekt w ramach programu #siećkultury 😄 Dziś cudowne spotkanie z naszymi partnerami z…

Opublikowany przez Pracownia Edukacji Teatralnej Wtorek, 18 sierpnia 2020

 

Jednym z działań w ramach projektu było przygotowanie materiału do spotu pilotującego. Wystąpili w nim oczywiście Uczniowie szkoły Adventure. Dzieci i młodzież stanęli oko w oko z kamerą i odpowiadali na pytania zadawane przez panią Magdę Tramer. Widzów z pewnością rozczulą urocze minki dzieci oraz zachwycą ich mądre spontaniczne wypowiedzi. Pytania były trudne, ale uczestnicy, jak przystało na rasowych poszukiwaczy wiedzy, poradzili sobie znakomicie. Relację fotograficzną można zobaczyć na profilu Facebookowym partnerskiej szkoły. 

Subiektywnie przed obiektywem :)W ramach programu #siećkultury wraz z Teatrem Tęcza w Słupsku zrealizujemy projekt…

Opublikowany przez Niepubliczna Szkoła Adventure Niedziela, 13 września 2020

 

11 września odbył się pierwszy etap warsztatów dla nauczycieli w ramach projektu, którym głównym tematem jest SAMODZIELNOŚĆ dzieci, bądź też jej brak. Kadra pedagogiczna Niepublicznej Szkoły Adventure z Ustki odbyła wspaniałe warsztaty w Teatrze Tęcza w Słupsku. Rozmawialiśmy o samodzielności dzieci. W niezwykle sympatycznej atmosferze jaką stworzyły prowadzące – Magda Tramer i Joanna Stoike – Stempkowska, narodziło się wiele ciekawych spostrzeżeń. Uczestnicy wyciągnęli inspirujące wnioski, które z pewnością wykorzystają w pracy z uczniami. Spotkanie było okazją do ciekawej i ważnej rozmowy oraz wymiany doświadczeń.
W kolejnym tygodniu na warsztaty do Teatru zostaną zaproszone Dzieci, a potem Rodzice. 

W kontekście komiksu-musicalu "Śnieżka", realizowanego z Tomaszem Manem (https://youtu.be/GirynqnRiMc), powstał projekt…

Opublikowany przez Pracownia Edukacji Teatralnej Piątek, 11 września 2020

Zapraszamy do relacji fotograficznej z warsztatów dla nauczycieli!

17 i 18 września realizowaliśmy kolejne działania projektowe. Uczniowie klas 1-6 Szkoły Adventure, odbyli warsztaty na temat samodzielności. Zajęcia z wykorzystaniem metod pedagogiczno-teatralnych prowadzili: pani Ilona Zaręba oraz pan Maciej Gierłowski z Teatru „Tęcza” w Słupsku. Podział na małe grupy (każda klasa osobno) sprzyjał szczerym wyznaniom, odważnym stwierdzeniom i wnikliwej analizie życiowych doświadczeń. Warsztaty bardzo spodobały się wszystkim uczestnikom, którzy aktywnie na nich pracowali, pięknie wypowiadając się na temat nadopiekuńczości, samodzielności w działaniu i wolności wyboru. Dzieci wykonały mnóstwo ciekawych ćwiczeń i zadań, które miały odpowiedzieć na pytanie – na ile jestem samodzielna i samodzielny? Z przygotowanymi ćwiczeniami uczestnicy warsztatów poradzili sobie znakomicie! 😉

Kolejne warsztaty były skierowane do rodziców. 22 września w przesympatycznej atmosferze odbyły się warsztaty z rodzicami uczniów Niepublicznej Szkoły Adventure w Ustce. To już trzeci etap naszego projektu, przedostatni, a mamy takie wrażenie, że doktnęliśmy dopiero czubka góry lodowej. Czasu, jak zwykle mało, by porozmawiać o wszystkim, co nas interesuje, bo przecież rozmowy o samodzielności, to tak naprawdę rozmowy o wychowaniu, budowaniu poczucia własnej wartości, szukaniu złotych środków i przełamywaniu leków (najczęściej rodziców). Spotkanie dla rodziców prowadziła Joanna Stoike-Stempkowska. 
Jednym z ostatnich etapów projektu były wspólne warsztaty, w których wzięli udział uczniowie klas 1-3, rodzice i wychowawcy. Jesteśmy pod wrażeniem niesamowitej energii i zaangażowania uczestników. Aby być samodzielnym potrzeba pozytywnej motywacji i wsparcia. Właśnie to udało się osiągnąć! 🙂 

 

To już ostatnie spotkanie w ramach projektu „Królewna w krainie krasnoludków”. Jak zwykle spotkaliśmy się z niesamowitą energią, otwartością i fantastycznym zaangażowaniem zarówno dorosłych jak i tych trochę młodszych uczestników.  Przez cały projekt staraliśmy się dotknąć różnych aspektów samodzielności, odpowiedzialności i zastanowić się, gdzie jest ta delikatna granica między troską a nadopiekuńczością? Czy rzeczywiście staramy się za bardzo chronić nasze dzieci, nie dając się im rozwijać? Co nas blokuje? Jakie mamy obawy? Jakie są/będą tego konsekwencje? Pytań pojawiało się wiele… A odpowiedzi…każdy musi poszukać w sobie…