Odczarujmy razem Stogi

WNIOSKODAWCA

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Na Bursztynowym Szlaku w Gdańsku

Koordynator projektu: Katarzyna Kubach-Pryczkowska 

OPIS PROJEKTU

Projekt z Gdańska. Polega na aktywnym włączaniu uczniów SP 11 w życie dzielnicy, jaką są gdańskie Stogi. Chcemy przełamać stereotypowe myślenie o Stogach i ich mieszkańcach, pokazać możliwości twórcze, odkryć potencjał okolicy, dawać pozytywne wzorce. Odwołamy się do położenia Stogów, poszukamy inspiracji w najbliższym otoczeniu. Pokażemy, jak niewiele trzeba, aby doświadczyć piękna i stworzyć coś ciekawego. Wydarzenia będą miały w zdecydowanej większości charakter spacerów, zawsze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. We wszystkich wydarzeniach uczestniczy stała grupa, wyłoniona podczas rekrutacji, pod opieką 2 nauczycieli SP 11 i animatora z Domu Sztuki.

Dom Sztuki- Gdański Archipelag Kultury 

OKRES REALIZACJI

17.08. – 9.10. 2020


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Na Bursztynowym Szlaku  i  Dom Sztuki GAK wystartowali z projektem „Odczarujmy razem Stogi”. Wspólnie wyruszymy na poszukiwanie ciekawych, atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie miejsc w naszej dzielnicy. Te zwykłe/niezwykłe momenty będziemy uwieczniać na zdjęciach, tworzonych przy pomocy aparatów, w jakie wyposażone są nasze telefony komórkowe. 

Organizatorzy  zapraszają do udziału we wrześniowym cyklu warsztatów i spotkań. Projekt jest przeznaczony dla uczniów klas 5-8 SP 11 w Gdańsku. Chętni muszą zapoznać się z regulaminem, wypełnić formularz rekrutacyjny i dostarczyć go w terminie od 31 sierpnia do 3 września do koordynatora projektu w Szkole Podstawowej nr 11 w Gdańsku. Informacje o działaniach można znaleźć również na Facebooku partnera projektu i na stronie internetowej szkoły  https://zsp4.edu.gdansk.pl

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Na Bursztynowym Szlaku i Dom Sztuki GAK zapraszają do udziału w projekcie „Odczarujmy razem…

Opublikowany przez GAK Dom Sztuki Czwartek, 27 sierpnia 2020

 

Pierwsze działania projektowe odbyły się 4 września. Uczestnicy projektu „Odczarujmy razem Stogi” zebrani w sali widowiskowej Domu Sztuki zgłębiali tajniki fotografii pod kierunkiem Agnieszki Bochat . Prowadząca pokazała najbardziej znane prace, dzieła uznanych twórców. Mogliśmy prześledzić, co inspiruje artystów, w jaki sposób pracują, na co zwracają uwagę. Nie zabrakło fotografii społecznie zaangażowanej, o dużej sile wyrazu, głębokim przekazie. Uczniowie dokonywali interpretacji tych dzieł sztuki. Okazało się, że są bacznymi obserwatorami o ciekawych spostrzeżeniach i przemyśleniach. 

Już 4 września pierwsze spotkanie z cyklu ,,Odczarujmy razem Stogi''. Rozpoczniemy dość intensywnie, ale przyjemnie:…

Opublikowany przez GAK Dom Sztuki Środa, 2 września 2020

Po takim wstępie, wskazówkach technicznych od Pani fotograf, udaliśmy w plener. Nie musieliśmy ruszać daleko, aby odnaleźć obiekty do fotografowania – fascynujące mogą być odbicia w kałuży, pokrzywy, pajęczyny, a nawet trawa. Uczniowie byli bardzo uważni podczas swoich poszukiwań. Podejmowali również wyzwania (jak np. fotografowanie tego samego obiektu – hulajnogi, wykonanie selfie na tle garaży wykonanych z blachy). Proponowali kolejne miejsca, stali się przewodnikami po Stogach.

 

Grupa kilkunastu osób z aparatami telefonicznymi w dłoniach, wzbudziła zainteresowanie mieszkańców.

8 września odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu. Tym razem był to spacer po Stogach „Odkrywam naturę wszystkimi zmysłami” – prowadzony przez Alinę Michalik, trenerkę Pedagogiki Dzikiej Przyrody, edukatorkę ekologiczną, założycielkę Dzikich Studiów w Polsce. Wspólnie wybraliśmy się na spacer w stronę lasu. Szukaliśmy śladów obecności dzikich zwierząt, rozpoznawaliśmy tropy, wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków, bacznie obserwowaliśmy. Udało się zauważyć i usłyszeć kowalika. Największą niespodzianką było spotkanie z łosiem. Badaliśmy otoczenie za pomocą zmysłów, otwieraliśmy się na nowe doznania: rozpoznawaliśmy drzewa za pomocą dotyku, staraliśmy się powrócić w miejsce, w które zaprowadził nas nasz przewodnik, gdy mieliśmy zasłonięte oczy. Nazywaliśmy rośliny, które odnaleźliśmy podczas naszej wędrówki i dowiadywaliśmy się, które z nich mają właściwości lecznicze. Dowiedzieliśmy się, iż kora brzozy doskonale się pali oraz dlaczego dziki, lisy a nawet łosie pojawiają się w przestrzeni miejskiej, tak blisko człowieka. Sporo emocji wywołała zabawa terenowa w lisa i wiewiórki. Uczniowie mieli tu okazję wykazać się współpracą i umiejętnością planowania. Dobrze mieć las tak blisko swojego miejsca zamieszkania. Szkoda jedynie, iż odnaleźć w nim mogliśmy nie tylko ślady życia dzikich zwierząt, ale również śmieci.

Za nami już trzecie wydarzenie z cyklu „Odczarujmy razem Stogi”. 12 września spotkaliśmy się z Rafałem Janem Krause, licencjonowanym przewodnikiem miejskim i zarazem mieszkańcem Stogów, żywo zainteresowanym losami dzielnicy i jej historią.

Przeszliśmy szlakiem ważnych dla osady miejsc, poznaliśmy dawny układ ulic i ich patronów. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie na Stogach: kto tu mieszkał, gdzie modlono się, a gdzie chowano mieszkańców, jak funkcjonował dawny park zdrojowy przy Jeziorze Borowym, skąd wzięły się nazwy Heubude, Sianki, Stogi, który budynek jest najstarszy i wiele innych. Sama historia naszej szkoły okazała się dość złożona. Obserwacja murów budynku pozwoliła jednak zauważyć, jak przebiegały kolejne etapy rozbudowy. Przed nami jeszcze tyle do odkrycia! Mamy nadzieję, że będzie to inspiracja do stworzenia ciekawych zdjęć ze Stogów.

18 września spotkaliśmy się z uczestnikami projektu „Odczarujmy razem Stogi” podczas kolejnych już warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Agnieszkę Bochat. Tym razem spędziliśmy dwie godziny w plenerze, w okolicy mostu prowadzącego przez Łachę na Stogach. Dwuosobowe zespoły pracowały nad wykonaniem zdjęć: portretowych, krajobrazowych oraz krótkiej historii. Uczestnicy mieli do dyspozycji różnego rodzaju rekwizyty. Po otrzymaniu instrukcji, zabrali się do pracy. Mieli okazję przećwiczyć prawidłowe kadrowanie i nie tylko. Zwracali uwagę na tło (niektóre zdjęcia należało powtórzyć właśnie z tego względu), korzystali z siatki podziału, blendy, pracowali nad ostrością, zmieniali punkt widzenia. Pani Agnieszka służyła radą i pomocą. Pokazywała mocne strony wykonanych zdjęć oraz wskazywała, co jeszcze można poprawić.  Na koniec udaliśmy się jeszcze do naszej szkoły, aby sprawdzić, jakie zdjęcia udało się wykonać naszym uczestnikom i jak można je skorygować przy użyciu aplikacji: Snapseed oraz Lightroom.

22 września wybraliśmy się na ostatni już spacer fotograficzny z Agnieszką Bochat. Celem wyprawy uczestników projektu „Odczarujmy razem Stogi” było poszukiwanie ciekawych budynków znajdujących się na terenie dzielnicy. Było dynamicznie i przyjemnie. Tradycyjnie udało nam się z pogodą. Tym razem mieliśmy również doskonałe światło, spotkaliśmy się o nieco późniejszej porze i mogliśmy wykorzystać tzw. złotą godzinę przed zachodem słońca. Staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać ten czas. Ruszyliśmy sprzed budynku szkoły. Najpierw udaliśmy się na ulicę Sokolą, następnie w stronę kościoła, obok Jeziora Borowego (gdzie podziwialiśmy nową fontannę) do ulicy Sówki i z powrotem do szkoły. Na zdjęciach uczestnicy projektu przy pracy.

 

Nadeszła pora na zakończenie projektu „Odczarujmy razem Stogi”.  „Serdecznie dziękuję uczestnikom za udział w spotkaniach i warsztatach. Oglądanie Was przy pracy było ogromną przyjemnością. Wyrazy uznania dla prowadzących zajęcia: Agnieszki Bochat, Aliny Michalik i Rafała Jana Krause. Szczególnie wdzięczna jestem Aleksandrze Kułakowskiej za zaangażowanie w projekt i wsparcie. Nie udałoby się go przeprowadzić bez wkładu pracowników Domu Sztuki: Anity Małachowskiej i Piotra Szymona Mańczaka.” podsumowała koordynatorka Katarzyna Kubach-Pryczkowska. Jednym z efektów projektu jest materiał filmowy opracowany przez ekipę DantisCam. Zaprezentowane w nim zostały prace uczestników: zdjęcia które wykonali w trakcie warsztatów lub zainspirowani nimi. Z filmem możecie zapoznać się klikając TUTAJ   😉