Relacja z warsztatu Złość daje siłę do zmiany

Za nami stacjonarny warsztat „Złość daje siłę do zmiany” realizowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019- 2021. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia!

W ostatnią sobotę, 26 września odbył się warsztat „Złość daje siłę do zmiany”, który poprowadziła Anna Maria Wojtyniak – Trenerka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii, Coach oraz Założycielka Pracowni Empatii PARASOL w Gdańsku, gdzie prowadzi warsztaty inspirowane metodą Porozumienia bez Przemocy. Warsztat odbył się w siedzibie Fundacji RC  – pałacu Uphagena we Wrzeszczu. 

Wrześniowe spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na spotkanie zgłosiło się 39 uczestników. Natomiast w samym warsztacie, ze względów sanitarnych wzięło udział 16 uczestniczek, w tym: 4 osoby z organizacji pozarządowych, 4 indywidualne działaczki, 3 przedstawicielki sektora oświaty, 2 osoby z instytucji kultury, 2 osoby reprezentujące prywatne firmy oraz jedna reprezentująca jednostkę organizacyjną Miasta (MOPR).

W czasie warsztatu uczestniczki próbowały spojrzeć na złość jako na uczucie, które jest bardzo potrzebne. Jak mówiła prowadząca uczucie złości to konkretna informacja, to coś, co mnie dotyka, na co nie mogę się zgodzić. Złość daje siłę potrzebną do obrony i do znalezienia rozwiązania w trudnych sytuacjach. Tak należy na nią patrzeć i ją rozumieć. Za złością zawsze ukryta jest niezaspokojona potrzeba – podkreślała Wojtyniak.

Prowadząca przygotowała wiele praktycznych materiałów i  ćwiczeń, z którymi uczestniczki mierzyły się indywidualnie jak i podczas pracy w grupie. Było to między innymi ćwiczenie dotyczące przedstawienia za pomocą rysunku i symbolu swojej złości, ćwiczenie dotyczące niespełnionych potrzeb kryjących się pod uczuciem wzburzenia, złości czy wspólne zastanowienie się nad tym co wywołuje  to uczucie w codziennej pracy i życiu. Ciekawym i ważnym doświadczeniem była „praca z kręgami”: na co mam wpływ, na co mogę mieć wpływ i na co nie mam wpływu. 

Warsztaty obfitowały w refleksje uczestniczek na temat złości, sposobów jej przeżywania, nastawienia do niej i strategii radzenia sobie z tym trudnym uczuciem. Chętnie dzieliły się też tym, czego nauczyły się w czasie warsztatu.

„Nauczyłam się nie bać się złości. Kreatywnie patrzeć gdzie mam wpływ, co mogę zrobić”.  Z kolei inna uczestniczka zwróciła uwagę na to,  że „wszystkie uczucia są spoko, nawet te trudne.” Jedna z uczestniczek podkreśliła, że  podczas warsztatu „odkryła wiedze na temat złości, jako bodźca do zmiany”.

Zapraszamy na relację fotograficzną z wydarzenia.

Fot. Bartosz Bańka