RY-BA – RYsuj i czytaj z BAbcią

WNIOSKODAWCA/Koordynator projektu:

Joanna Bień i Anna Grabowska

PARTNER WIODĄCY:

Przedszkole Rośnij Radośnie w Gdańsku – Osowej ul. Junony 96

 

OPIS PROJEKTU

RYsuj i czytaj z BAbcią – RY-BA  – to cykl międzypokoleniowych spotkań, podczas których, dzieciom będą czytane bajki napisane przez Joannę Bień. Słuchając bajek młodzi uczestnicy będą robili rysunki, z których finalnie stworzona zostanie książka z ilustracjami. Planowane jest także zorganizowanie warsztatów – RYBA – „RYsuj i czytaj z BAbcią”,  które poprowadzi Agnieszka Halama, certyfikowana trenerka psychologicznego warsztatu grupowego oraz myślenia wizualnego. Uczestnicy warsztatów poznają techniki szybkiego i prostego rysowania pobudzając w sobie pokłady kreatywności. Podczas spotkań międzypokoleniowych na wolnym powietrzu będą prowadzone gry i zabawy związane z treścią czytanych bajek. Seniorzy przypomną swoje zabawy z lat dziecięcych, a wspólne ich odtworzenie będzie okazją do wzajemnego poznania się dzieci i seniorów.

PARTNERZY PROJEKTU

Gdański Archipelag Kultury- Stacja Orunia

OKRES REALIZACJI

10.05-11.10.2021 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Wystartował projekt Rysuj i czytaj z Babcią -RY-BA, 27.05 2021 odbyło się pierwsze czytanie bajek w Przedszkolu Rośnij Radośnie w Osowej
W spotkaniu uczestniczyło 12 seniorek. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania integracyjnego seniorek przy kawie i ciastku, gdzie nastąpiło zapoznanie uczestniczek z celami projektu, harmonogramem zadań i wypełnienie ankiet.
Następnie odbyło się spotkanie seniorek z dziećmi i czytanie bajek. Zostały przeczytane z podziałem na głosy 2 bajki: Szara myszka i Tęczowa Czarodziejka oraz Nieśmiała sówka. Nauczycielki z przedszkola przygotowały krótkie inscenizacje do bajek oraz zabawy związane z treścią bajek. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą seniorek i dzieci oraz rozdaniem słodyczy wszystkim uczestnikom.

 

Kolejne spotkania za nami tym razem dzieci poznały nową technikę rysowania tzw. Kwadraciaki, której autorką jest Agnieszka Halama. Dzieci wykonały ponad 60 rysunków różnych postaci.

Za nami kolejne spotkania w ramach projektu RY-BA. Na jednym z nich dzieci posłuchały bajki napisanej przez Babcię oraz maiły okazję obejrzeć jej inscenizację w przedszkolnym mini-teatrzyku. Następnie miały okazję odbyć ekspresową podróż do Indii oraz Holandii, wsłuchując się w prezentację jednej z Babć. Po wspaniałej wspólnej zabawie przyszedł także czas na słodki poczęstunek.
 W Stacji Orunia 29.09.21 odbyło się spotkanie grupy seniorów rozpoczęte kawą i ciastem. Następnie odbyło się czytanie bajek, w którym uczestniczyły dzieci i seniorzy. Miało ono miejsce w przytulnej sali, gdzie słuchacze mogli swobodnie siedzieć, a nawet leżeć, na pufach i materacach. Następnie seniorzy i dzieci uczestniczyli w specjalnie przygotowanych warsztatach: lepienie z gliny, malowanie światłem, robienie przywieszek i specjalnie dla dzieci robienie laleczek. Partner projektowy p. Monika Jarząbek ze Stacji Orunia i grupa seniorów Zdolna Orunia przygotowała wg starej receptury tort gdański, który degustowali uczestnicy spotkania. Była bardzo miła atmosfera i wszyscy interesująco spędzili czas, mimo trudnych warunków pogodowych.