„Sieć Kultury” wspiera rozwój w regionie. Relacja z warsztatów w Bytowie
Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości w Bytowie gościł uczestników programu „Sieć Kultury”. W dniach 25–26 czerwca przeprowadzono tam bezpłatne szkolenia z nowoczesnej edukacji kulturowej.
Okazuje się, że przedsiębiorczość, kultura i edukacja mają ze sobą wiele wspólnego. Dzięki współpracy w ramach programu „Sieć Kultury” otwierają się nowe możliwości rozwoju. Nowoczesny sektor kultury ma potencjał, aby wspierać i pobudzać inne dziedziny życia społecznego.
Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów – pracownicy kultury i oświaty, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych – którzy zgłosili się do udziału w bezpłatnych zajęciach:
— „Design thinking dla kultury”, prowadzące Magdalena Laine-Zamojska i Agnieszka Mróz,
— „Nowe technologie w edukacji kulturowej”, prowadzący dr Grzegorz D. Stunża,
— „Facylitacja jako narzędzie pracy z grupą”, prowadzący Marcin Dadel.
Szkolenia „Sieci Kultury” w Bytowie były trzecimi z cyklu. Wcześniej warsztaty odbyły się w Gdańsku (3–5 czerwca) i Słupsku (18–19 czerwca). „Sieć Kultury” działa bowiem na obszarze całego województwa pomorskiego.
Nowe szkolenia zaplanowano na sierpień. Zmienią się tematy i programy, tak aby oferta szkoleniowa była urozmaicona i obejmowała jak najwięcej aspektów edukacji kulturowej. Szczegóły zostaną podane wkrótce na stronie: sieckultury.pl. Warto zapisać się do newslettera „Sieci Kultury” i być na bieżąco z wszystkimi informacjami.
„Sieć Kultury” jest częścią wieloletniego, ogólnopolskiego programu pod nazwą „Bardzo Młoda Kultura”. Program ten zmierza do podniesienia poziomu edukacji kulturowej i artystycznej w Polsce.
Operatorem programu „Sieć Kultury” w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk). Informacji udziela koordynator programu Agata Andrasiak – e-mail: agata.andrasiak@ikm.gda.pl, telefon: 780 171 960.
„Design thinking dla kultury”
- Design thinking i service design w pracy z odbiorcami.
- Metody umożliwiające poznanie potrzeb i problemów odbiorców.
- Przełożenie potrzeb odbiorców na działania kulturowe.
- Praktyczne umiejętności oraz teoretyczne fundamenty myślenia projektowego.
- Przykłady zastosowania.
Agnieszka Mróz – projektantka usług w Logisfera Nova. Wykorzystując metodologię service design oraz design thinking przeprowadziła procesy projektowe zarówno dla firm, instytucji publicznych, jak również instytucji kultury m.in. Gminy Gdynia, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, Festiwalu Intereference. Przez dwa lata w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia koordynatorka trójmiejskich edycji międzynarodowego maratonu projektowania usług Global Service Jam oraz cyklu Miejski Service Design. W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadziła kilkadziesiąt warsztatów i szkoleń (w tym międzynarodowych) dot. kreatywności, projektowania usług, design thinking oraz edukacji pozaformalnej.
Magdalena Laine-Zamojska – w swojej pracy łączy ludzi z technologią. Pracuje w zespołach skupiających specjalistów z różnych dyscyplin, tworzących nowe usługi i produkty. Dzięki wykorzystaniu metod etnograficznych pomaga zrozumieć odbiorców i razem z nimi współtworzyć rozwiązania, które realizują ich potrzeby, i których doświadczanie jest wartościowe. Ukończyła etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2008 doktorantka na Uniwersytecie w Jyväskylä w Finlandii. Współpracowała także z nordycką inicjatywą – NODEM Network of Design and Digital Heritage. Obecnie współpracuje z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy tworzeniu ogólnopolskiego portalu muzealnego.
„Nowe technologie w edukacji kulturowej”
- Wykorzystanie nowych technologii w projektach z zakresu edukacji kulturowej.
- Przykłady dobrych praktyk.
- Potencjał narzędzi sieciowych (i mobilnych).
- Lista praktycznych rekomendacji do wykorzystywania nowych narzędzi w edukacji kulturowej.
Dr Grzegorz D. Stunża – wykładowca, badacz, trener i autor materiałów edukacyjnych. Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją medialną i edukacją kulturalną. Adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Koordynator projektu badawczego „2.0 czy 0? Blogi o tematyce kulturalnej a przemiany kultury uczestnictwa” (2015). Prowadzi blog edukatormedialny.pl. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu edukacji i animacji kulturalnej (2013). Pracował m.in. przy projektach badawczych z cyklu „Dzieci sieci”. Współpracuje z Fundacją Nowoczesna Polska, Instytutem Kultury Miejskiej, Fundacją 5Medium i Muzeum Emigracji.
„Facylitacja jako narzędzie pracy z grupą”
- Poznanie i rozwinięcie umiejętności facylitacyjnych.
- Facylitacja jako narzędzie wspierające osiąganie celów przez grupę, między innymi w wypracowywaniu wspólnych rozwiązań oraz określaniu wspólnych działań.
- Prowadzenie procesu grupowego z wykorzystaniem poznanych na warsztacie narzędzi facylitacyjnych.
Marcin Dadel – socjolog, trener – absolwent Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych oraz Szkoły Treningu Grupowego Haliny Nałęcz-Nieniewskiej. Współautor i prowadzący szkoleń dla pracowników organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz biznesu. Autor publikacji o zarządzaniu w organizacjach pozarządowych oraz współpracy między administracją publiczną a organizacjami społecznymi.