Relacja z listopadowych wizyt studyjnych

Listopad upłynął w Sieci Kultury pod znakiem wizyt studyjnych. Uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w czterech niesamowitych spotkaniach. Relacja poniżej.

Z bezpłatnych wizyt studyjnych mogli skorzystać wszyscy, których interesują działania na polu edukacji kulturowej. Od nauczycieli przez pracowników domów kultury, bibliotek, teatrów, muzeów, po niezależnych edukatorów i animatorów kultury.

Autorką wszystkich fotografii jest Magdalena Małyjasiak.

Pierwsze spotkanie odbyło się 21 listopada i rozpoczęło od dźwiękowej wycieczki po Gdańsku z Krzysztofem Topolskim.

Następnie w Cafe Oficyna spotkanie poprowadziła Małgorzata Grubba, animatorka edukacji kulturowej, autorka programu realizowanego w Amsterdamie „ArchyDam”. Opowiadała między innymi o swoich doświadczeniach zawodowych.

Po przerwie obiadowej uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w warsztatach manualnych z Elżbietą i Piotrem Marczakami, twórcami zajęć architektonicznych dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 12 lat, odbywających się na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

23 listopada miała miejsce druga wizyta, która była skoncentrowana na tematyce pracy z młodzieżą. Chętni i chętne wyruszyli do Nowego Portu, dzielnicy Gdańska, by lepiej poznać jego zakamarki. Zaczęli od Youth Point, gdzie zapoznali się ze specyfiką środowiska oraz działającymi w nim organizacjami zaangażowanymi społecznie. Z kolei na późniejszym spacerze poznawali otoczenie z perspektywy kultury ulicznej.

Kolejnym punktem była Gdynia, gdzie uczestniczy i uczestniczki zapoznali się z tamtejszym modelem wsparcia rodziny. Następnie przyszedł czas na warsztaty z uruchamiania potencjału młodych w działaniach animacyjnych. Poprowadziła je Iwona Woźniewska, która jest socjoterapeutką, pedagogiem oraz terapeutką behawioralną. Zajęcia odbyły się w siedzibie Stowarzyszenia 180 Stopni.

Na warsztatach zebrani mieli okazję zgłębić wyzwania, z jakimi spotykają się w swojej codziennej pracy z młodzieżą, skupić się na twórczym okresie adolescencji, wybranych elementach z zakresu socjoterapii młodzieży czy metodach, technikach i narzędziach wykorzystywanych w codziennej pracy.

Tematem przewodnim wizyty, która odbyła się 28 listopada, były różne oblicza edukacji architektonicznej. Uczestnicy i uczestniczki spotkali się w okolicach godziny 10 pod Ratuszem Głównego Miasta w Gdańsku. Zaczęli od spaceru w ramach  projektu Gdańskie Miniatury Kolor Czerwony, poprowadzonego przez Ewę Czerwińską. Następnie Margareta Sobczak, historyczka sztuki, koordynatorka projektów edukacyjnych poprowadziła sensoryczne warsztaty związane z odczuwaniem architektury za pomocą zmysłów. Na sam koniec odbyło się spotkanie z autorką programu Warstwy Miasta, Martyną Groth.

Ostatnia wizyta była poświęcona grupom nieformalnym, czyli oddolnym działaniom animacyjnym. Było o tym, jak zacząć i czy warto. Spotkanie poprowadziły Aga i Alicja Żarkiewicz, edukatorki i animatorki z MAMYWENE. Obecne na zajęciach ćwiczyły, sieciowały, rozmawiały z gośćmi, wymieniały się kontaktami, a na koniec robiły własne szablony.