Relacja z sierpniowego warsztatu o poszukiwaniu idealnego projektu

24 sierpnia odbył się czwarty już warsztat w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2020.

Tematem warsztatu było Mikro czy makro? Poszukiwanie idealnego projektu. Tradycja i eksperyment w edukacji i animacji kulturalnej. Poprowadziła go Ewa Kokot – edukatorka sztuki i animatorka. Warsztat był bezpłatny i odbył się w Europejskim Centrum Solidarności.

Kokot zaprezentowała działania Akademii Ruchu – grupy twórczej, działającej na pograniczu teatru, performance art i sztuk wizualnych,  Zygmunta Piotrowskiego – performerem i autorem książek poświęconych tej dziedzinie sztuki oraz Laboratorium Edukacji Twórczej, które zajmuje się edukacją o sztuce współczesnej.

Na warsztacie uczestnicy uczyli się, jak przełamywać schematy w działaniu czy jak wykorzystywać w projektach wątki osobiste. Poznawali od podszewki realizację małych i dużych przedsięwzięć. Ważnym tematem było też partnerstwo i działanie w grupie – jak wspólnie budować spójną, a jednocześnie różnorodną politykę społeczną i kulturalną, jak poszukiwać partnerów i budować sieć.

Pierwsza część warsztatów zawierała wykład połączony z pokazem autorskich filmów i książek. W drugiej części skupiono się na praktyce – realizację zadań oparto na happeningu i performansie.

Fot. Bartosz Bańka