Relacja z październikowych warsztatów o sztuce słuchania z empatią

Warsztat „Sztuka słuchania z empatią” cieszył się taką popularnością, że został zrealizowany w dwóch terminach. 26 i 30 października uczestnicy uczyli się pod okiem trenerki Anny Marii Wojtyniak.

Wydarzenie odbyło się w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 i było bezpłatne.

W pierwszym terminie uczestnicy spotkali się z Instytucie Kultury Miejskiej, zaś w drugim swoją przestrzeń udostępnił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Prowadzącą była Anna Maria Wojtyniak – trenerka, coach, pedagog, założycielka Pracowni Empatii PARASOL w Gdańsku.

Uczestnicy szukali odpowiedzi na pytana: Po co słucham? Jaka jest moja intencja? Czy pragnę zrozumieć drugą osobę, jestem ciekawy jej świata? A może słucham, bo „muszę”, albo po to by wyłapać moment, kiedy będzie okazja by powiedzieć coś o sobie?

Według Wojtyniak, „jeśli chcemy prawdziwie usłyszeć drugiego człowieka, warto skupić całą swoją uwagę na nim, na tym co mówi, co czuje i czego w danej chwili potrzebuje. Wtedy będzie miał szansę w pełni wyrazić siebie, a my będziemy mogli się upewnić, że rzeczywiście rozumiemy o co chodzi i co jest najważniejsze”.

Była też mowa o tym, co blokuje empatię i dlaczego tak się dzieje. „’Zabójcy’ empatii (nazywani też czasem 'kilerami’) to taki rodzaj reakcji na to, co słyszymy, który blokuje szczery kontakt, generuje niezrozumienie i konflikty, a u rozmówcy wywołuje zniechęcenie i złość”. Uczestnicy uczyli się rozpoznawać te emocje.

Fot. Bartosz Bańka

26 października w sali warsztatowej Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot:

30 października w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku: