[Aktualizacja] ANIMATOR NA TROPIE PROJEKTU KULTUROWO – EDUKACYJNEGO. SZKOLENIA DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU

Zmiany dotyczące warsztatów obligatoryjnych dla uczestników konkursu na dofinansowanie projektów z zakresu edukacji kulturowej w województwie pomorskim.

W związku z bieżącą sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i odwołaniem III terminu warsztatów obligatoryjnych zaplanowanych na 13-14 marca trenerki przy wsparciu zespołu BMK Pomorskie przygotowały alternatywną formę szkolenia dla zapisanych uczestników.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT SZKOLENIA 

Szkolenie online będzie składało się z 4 bloków tematycznych.

Głównym komunikatorem pomiędzy uczestnikami, trenerkami i organizatorkami będzie zamknięta Grupa dla uczestników konkursu BMK 2020 (link) na Facebooku. Zaprosimy do niej wszystkie osoby, które zgłosiły się poprzez formularz zgłoszeniowy. Na grupie dostępne będą niezbędne informacje i materiały szkoleniowe.

Trenerki: Anna Łebek-Obrycka razem z Małgorzatą Woźną za pomocą YouTube poprowadzą webinar do każdego bloku tematycznego. Nagrania będą dostępne dla uczestników w grupie na Facebooku, tak by osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w szkoleniach „na żywo” mogły wrócić do omawianych zagadnień.

TERMINY SZKOLENIA

I blok – zaczynamy w poniedziałek 23 marca godz. 17.00

Od marzenia do działania – co mamy a czego nie mamy, czyli ZASOBY i DIAGNOZA środowiska lokalnego

II blok – wtorek 24 marca godz. 17.00

Jakie zmiany chcemy wprowadzić? – po co nam CELE i dlaczego bez nich się nie da!

III blok – środa 25 marca godz. 17.00

Ile czasu na to potrzebujemy i jak z głową wydać pieniądze? – sztuka skutecznego planowania, czyli HARMONOGRAM i BUDŻET

IV blok – czwartek 26 marca godz. 17.00

Podsumowanie efektów, czyli zaproszenie do rozwoju –  EWALUACJA

Piątek 27 marca godz. 17.00 – Podsumowanie warsztatów i odpowiedzi na pytania uczestników

Każdy z bloków tematycznych potrwa około 1,5 – 2 godziny. Po każdym bloku będzie czas na pracę własną. W czasie nagrań uczestnicy będą mogli na bieżąco zadawać pytania. Będzie także możliwość wysłania materiałów i pytań do prowadzących do godz.12.00 następnego dnia.

W piątek 27 marca spotkamy się online, aby podsumować szkolenie, odpowiedzieć na pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości uczestników 😉 

Szkolenie w obecnej, zmienionej formie skierowane jest do osób, które zapisały się wcześniej poprzez formularz zgłoszeniowy na I (12-13.02) i III (13-14.03) termin i będą ubiegać się o dofinansowanie swoich działań w konkursie „BARDZO MŁODA KULTURA 2020 – POMORSKIE”.  Do udziału zapraszamy również uczestników II terminu szkolenia, które odbyło się w dniach 28-29.02 na Wyspie Sobieszewskiej. Będzie to dla Was doskonała okazja do utrwalenia wiedzy i umiejętności, a także możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. 

Wszystkie działania zostaną zrealizowane w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

OSADNICY, CZYLI ANIMATOR NA TROPIE PROJEKTU KULTUROWO – EDUKACYJNEGO

W trakcie szkolenia krok po kroku poznamy drogę pracy animatora oraz metodykę tworzenia projektów kulturowo-edukacyjnych. Dowiemy się jak wygląda „doskonały” projekt, czyli co powinien w sobie zawierać. Spróbujemy wspólnie przeformułować pomysły na opisy projektowe pracując w grupach i indywidualnie. Z bliska przyjrzymy się własnym, środowiskowym oraz instytucjonalnym potencjałom, pomyślimy jak zaangażować innych do działania i jak te działania przełożyć na czas i finanse.

Warsztat ma na celu przyjrzenie się ścieżce opracowywania projektu z bliska i z wielu perspektyw – zarówno autorów, jak i jego odbiorców. Będzie kształtował umiejętność tworzenia (pisania projektu) oraz lustrowania (diagnozowania społecznego), a także motywował do wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej.

PROWADZĄCE:

Anna Łebek-Obrycka – animatorka, edukatorka, trenerka. Od kilkunastu lat związana z sektorem pozarządowym oraz sektorem kultury (m.in. na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Ornecie). Współtworzy Spółdzielnię Socjalną IDEA oraz Pracownię 3 Pokoje. W swojej pracy transferuje (i wdraża) do Elbląga oraz okolic nowatorskie dobre praktyki m.in. model rozwoju miejscowości tematycznej, ideę domów sąsiedzkich, model tworzenia kultury poprzez partycypację społeczną. Tworzy i realizuje autorskie programy szkoleniowe dla nauczycieli, opiekunów świetlic, instruktorów, animatorów, a także inicjatywy edukacyjno-kulturalne we współpracy z mieszkańcami, miłośnikami, niezawodowymi oraz zawodowymi artystami, m.in. rodzinne akcje artystyczne „Rozbójnicy na ulicy”. Na co dzień pracuje z ludźmi, dla ludzi i na ich rzecz, jak na animatorkę społeczno-kulturową przystało. Jest stypendystką programu TVP „Dolina Kreatywna” w dziedzinie animacji kultury, zdobywczynią nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie nauki i edukacji „Laur najlepszym z najlepszych” oraz nagrody Prezydenta Miasta Elbląga „Kreator Kultury 2019”.

 

Małgorzata Woźna – certyfikowana trenerka (Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych), animatorka (Szkoły Animatorów Społecznych, członkini Stowarzyszenia Forum Animatorów Społecznych) i coach (a niebawem psycholog, Uniwersytet SWPS). Właścicielka firmy Spotkania. Od 12 lat wspiera w rozwoju organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Zgodnie z zasadą „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” współtwórczyni i współrealizatorka projektów społecznych, edukacyjnych i kulturalnych. Ulubiona część pracy? Realizacja marzeń, czyli kreowanie wizji, planowanie działań, łączenie potencjałów, a wszystko to w oparciu o partnerskie relacje.