Relacja z warsztatów dla uczestników konkursu BMK 2020 – Pomorskie

Zakończyliśmy etap obowiązkowych szkoleń dla uczestników konkursu na dofinansowanie inicjatyw lokalnych z zakresu edukacji kulturowej w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2020 – Pomorskie. 

W dniach 28-29 lutego odbyły się stacjonarne, dwudniowe warsztaty w Ośrodku Szkoleniowym na Wyspie Sobieszewskiej. 20 uczestników biorących udział w szkoleniu to reprezentantki (18) i reprezentanci (2) miast, miasteczek i miejscowości z całego województwa pomorskiego: Debrzna; Parchowa, Pruszcza Gdańskiego, Gdańska, Nowego Dworu Gdańskiego, Czarnej Dąbrówki, Dębogórza, Rokitnicy, Redy, Sopotu, Rumii, Przywidza i Chwaszczyna.

Wśród osób biorących udział w szkoleniu było 6 niezależnych działaczy, w tym grupy nieformalne, 4 reprezentantów szkół, 4 instytucje kultury i 6 organizacji pozarządowych.  W tym 13 uczestników, które zaczynają swoją przygodę z projektami i 7 doświadczonych realizatorów.

Podczas dwudniowego szkolenia uczestnicy poznali drogę pracy animatora oraz metodykę tworzenia projektów kulturowo-edukacyjnych. Pierwszy dzień szkolenia poprowadziła Małgorzata Woźna – certyfikowana trenerka i coach. Podczas warsztatów uczestnicy zastanawiali się z jakich komponentów powinien składać się „doskonały” projekt, lustrowali potencjał swojej organizacji, instytucji, dyskutowali na temat badania potrzeb i problemów środowiska lokalnego. Drugi dzień szkolenia, który poprowadziła Anna Łebek-Obrycka – animatorka, edukatorka, trenerka, upłynął pod znakiem skutecznego planowania harmonogramu działań projektowych oraz budżetu. Prowadząca mówiła między innymi o tym jak ważne i istotne dla dalszego rozwoju jest ewaluacja, czyli ocena efektywności działań.

Dwudniowe warsztaty miały na celu przyjrzenie się ścieżce opracowywania projektu z perspektywy zarówno autorów, jak i jego odbiorców. Był to czas kształtowania i doskonalenia umiejętności pisania projektu, diagnozowania społecznego, ale także czas czerpania inspiracji i motywacji do wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności .

Podczas pobytu na Wyspie Sobieszewskiej w nie zabrakło czasu na integracje uczestników, poznanie się i wspólne spędzenie czasu edukatorek/ów i animatorek/ów z regionu.

Dynamicznie rozwijająca się sytuacja związana z epidemią koronawirusa zobligowała zespół BMK do odwołania szkolenia stacjonarnego zaplanowanego na 13-14 marca i przygotowania alternatywnej, niestacjonarnej formy warsztatów dla zapisanych uczestników. Szkolenie w sieci odbyło się w dniach 23-27 marca w 4 blokach tematycznych za pośrednictwem grupy na Facebooku. Więcej o tym procesie szkoleniowym możecie przeczytać klikając w ten link: http://sieckultury.pl/2020/04/eksperyment-angazujacy-uczestnikow-relacja-z-procesu-szkoleniowego-online/

Na dzień dzisiejszy w związku z panującą epidemią koronawirusa zawiesiliśmy konkurs Bardzo Młoda Kultura 2020 – Pomorskie do czasu ustabilizowania tej nadzwyczajnej sytuacji w oświacie i kulturze.

Fotorelacja ze szkolenia na Wyspie Sobieszewskiej 28-29.02.2020

Fot. Piotr Zatoń