Aktualizacja. Warsztat „rozRUCH – Edukacja poprzez teatr ciała i pantomimę”

Uwaga! Na warsztat rozRUCH – edukacja poprzez teatr ciała i pantomimę” z Joanną Płóciennik  zapraszamy w piątek 28 sierpnia 2020! Warsztat zostanie zrealizowany w formie stacjonarnej w Gdańsku.

Będzie jeszcze wakacyjnie, choć tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wszystkie zaprezentowane w ramach cyklu ćwiczenia sprawdzą się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jedne z nich budują zaufanie, inne uczą nas o naszych granicach. Ich praktyka uczy uważności, koncentracji, pogłębia samoświadomość, a przez to lepszy kontakt z otoczeniem.

W ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 zapraszamy na warsztat „rozRUCH – Edukacja poprzez teatr ciała i pantomimę”.

Warsztat będzie osadzony w aktualnym kontekście pracy animatorów i edukatorów, stopniowego „wprowadzania” siebie i uczestników w „zdrową, normalną rzeczywistość”. Być może w dobie pandemii COVID-19 doświadczaliśmy izolacji, odosobnienia, bezruchu czy lęku wynikającego z rozprzestrzeniania się wirusa, dlatego w ramach cyklu”rozRUCH – Edukacja poprzez teatr ciała i pantomimę” porozmawiamy o ciele jako narzędziu komunikacji z samym sobą, a także z innymi.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (KLIK)

OGÓLNE WARUNKI UCZESTNICTWA

1. Na poszczególne warsztaty obowiązują zapisy
2. Na każdy warsztat obowiązuje limit miejsc do 12 osób (wynikający z procedur, względów bezpieczeństwa dla zachowania wszelkich środki ostrożności)
3. Organizator zapewnia zaświadczenia o udziale w warsztacie.
4. Decyduje kolejność zgłoszeń.
5. Podczas warsztatu uczestnicy pracują w skarpetkach.

HARMONOGRAM
“rozRUCH – Edukacja poprzez teatr ciała i pantomimę”
KIEDY:28.08.2020 – godz: 10.00-16.00
GDZIE: Sala Mieszczańska w Nadbałtyckim Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, 80 – 851 Gdańsk
Zapisy: brak miejsc – lista rezerwowa
Warsztaty są dla uczestników BEZPŁATNE.

OPIS WARSZTATU

Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na pytania:

– Czy to prawda że ciało nie kłamie?   
– Jak wyrażać intencje i emocje poprzez gesty, mimikę twarzy, postawę ciała?
– Jak na naszą percepcję działa bezruch? 
– Jakich znaczeń nabiera neutralne ciało człowieka kiedy postawimy je w różnych kontekstach w przestrzeni? 
– Jakie są rodzaje i jakości ruchu i co mogą komunikować?

Odpowiedzi na te pytania poznamy poprzez wspólne eksperymenty i zabawy ruchowe. Zaczniemy od siebie, od kontaktu z samym sobą, słyszenia siebie. Poszukamy łączników między emocjami, a częściami ciała. Sprawdzimy jak ciało porusza się w przestrzeni – jak wtedy patrzymy i co widzimy. Następne sprawdzimy jak działa dla nas bycie w zespole, bycie częścią masy i bycie w odłączeniu od grupy. 

Wszystkie ćwiczenia sprawdzają się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jedne z nich budują zaufanie, inne uczą nas o naszych granicach. Ich praktyka uczy uważności, koncentracji, pogłębia samoświadomość, a przez to lepszy kontakt z otoczeniem. 

Podczas warsztatów zadbamy o czas na rozmowy i przemyślenia.

PROWADZĄCA

JOANNA PŁÓCIENNIK (Fundacja Sztuka Ciała) – aktorka pantomimy, reżyserka, choreografka i producentka spektakli ruchowych, pedagożka, animatorka kultury.  Od 14 lat zafascynowana poszukiwaniami w obrębie różnych rodzajów ruchu – w swojej pracy łączy teatr fizyczny, pantomimę, taniec współczesny i klaunadę. Rozszerza praktyki o śpiew intuicyjny i grę na instrumentach wibracyjnych, badając ich wpływ na uwalnianie emocji oraz napięć i blokad z poziomu ciała.  Od 2009 roku współtworzy i prowadzi Fundację Sztuka Ciała dla której wyreżyserowała już 9 spektakli – sztukaciala.com. Koordynuje zarówno działania artystyczne jak i edukacyjne. Prowadzi warsztaty i zajęcia ruchowe dla wszystkich grup wiekowych – od 10-miesięcznych dzieci (spotkania sensoryczne), przez zajęcia teatralne dla dzieci (np. Akcja Labirynt), młodzieży (np. Lato w Teatrze w Koczale i Górznie), dorosłych (np. warsztaty dla wokalistów na Festiwalu Voicingers 2019 czy przygotowanie amatorskiej grupy teatralnej do performensu w ramach wernisażu wystawy Zdzisława Beksińskiego w Legionowie), po regularne, całoroczne zajęcia ruchowe dla seniorów. Od 2006 roku szkoliła się w pantomimie u mistrzów tej dziedziny, między innymi: Anton Adasinsky (styl tetaru Derevo), Gregg Goldston (komedia ciała), Pau Bachero (pantomima Decroux), Mirenka Cechowa i Radim Vizvary (physical theatre, Spitfire Company).

Warsztaty dofinansowano ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.