Relacja z warsztatów rozRuch edukacja poprzez teatr ciała i pantomimę

Za nami wakacyjne spotkanie cyklicznych warsztatów realizowanych w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

28 sierpnia odbył się warsztat „rozRuch – edukacja poprzez teatr ciała i pantomimę”, który poprowadziła Joanna Płóciennik – aktorka pantomimy, reżyserka, choreografka i producentka spektakli ruchowych związana z Fundacją Sztuka Ciała. Spotkanie odbyło się w Sali Mieszczańskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Podczas warsztatów prowadząca mówiła o ciele jako narzędziu komunikacji z samym sobą i z innymi.

W warsztacie wzięło udział 9 uczestników w tym: 2 nauczycieli, 2 osoby z instytucji kultury, 2 osoby z organizacji pozarządowych, 2 indywidualnych działaczy oraz jedna osoba z grupy nieformalnej.

Spotkanie rozpoczęło się od aktywnego rozRuchu. Uczestnicy wykonując proste ćwiczenia eksperymentowali i bawili się ruchem, sprawdzali i odkrywali czucie własnego ciała. W dalszej części poznali różne rodzaje oraz jakości ruchu, dowiedzieli się co mogą one komunikować. W czasie praktycznych zabaw i ćwiczeń wyrażali emocje takie jak: duma, miłość, gniew, radość – poprzez gesty, mimikę twarzy i postawę ciała.

Zaproponowane przez prowadzącą ćwiczenia zwracały szczególną uwagę na świadome wykorzystanie własnego ciała, sprzyjały ćwiczeniu uważności na siebie i innych, uczyły otwartości, zrozumienia i pracy zespołowej.

Podczas warsztatu nie zabrakło pantomimy! Uczestnicy uczyli się gry aktorskiej, budowania postaci oraz wchodzenia w rolę poprzez odgrywanie krótkich scenek. Każdy z nich wykorzystując ciało, ruch i muzykę stworzył własną przestrzeń. Podczas ćwiczeń tworzyli osobliwe,  światy pełne emocji i improwizacji.

Warsztat zakończyły refleksje zebranych, w których dzielili się swoimi odczuciami na temat warsztatów.

„Najbardziej podobały mi się ćwiczenia w ruchu z muzyką.” 

„Nauczyłam się jak wykorzystać ćwiczenia ruchowe w pracy z grupą i indywidualnie. Jak aktywizować poprzez ruch.”

Zapraszamy na relację fotograficzną z wydarzenia.

Fot. Bartosz Bańka