Poczytam Ci, kotku

WNIOSKODAWCA/Koordynator projektu:

Olesia Kulakova

PARTNER WIODĄCY:

Szkoła Podstawowa nr 81 im. prof. Michała Siedleckiego w Gdańsku

OPIS PROJEKTU

Poczytam Ci, kotku – projekt skierowany do dzieci imigrantów, dla których adaptacja w nowym miejscu zamieszkania bywa trudna. W ramach projektu dzieci będą mogły zapomnieć o swoich problemach, zmartwieniach i stresach dzięki kontaktowi z literaturą oraz terapeutycznemu obcowaniu z kotami. Dwunastka dzieci imigrantów w różnym wieku (6-13 lat) będzie czytać książki w języku polskim podopiecznym kociej fundacji. Ćwicząc czytanie, poznają kulturę oraz rozwijają miłość do zwierząt. Nauczą się pojęcia kultury ekologicznej, która jest integralną częścią kultury duchowej. Młodzi uczestnicy będą także mogli własnoręcznie wykonać zabawki dla swoich podopiecznych. Partnerami projektu są: Szkoła Podstawowa nr 81 im. prof. Michała Siedleckiego w Gdańsku (Dyrektor Mariola Cyranek), Fundacja Kotikowo oraz Fundacja Społecznie Bezpieczni (Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców).

PARTNERZY PROJEKTU

Fundacja Kotikowo

Fundacja Społecznie Bezpieczni (Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców)

OKRES REALIZACJI

10.05-11.10.2021 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Pierwsze spotkanie w ramach projektu Poczytam Ci, Kotku pozwoliło przeprowadzenie rozmowy z dziećmi o zachowaniu kotów, o tym jak rozczytać ich mimikę i mowę ciała. Dzieci opowiadały o swoich zwierzakach oraz część z nich wybrała jakie książki będzie czytać podopiecznym na kolejnym spotkaniu. Warsztaty zakończone zostały nauką produkcji zabawek dla kotów w efekcie powstały wspaniałe zabawki, które dzieci podarują kotom na kolejnym spotkaniu.

Pierwsze oficjalne spotkanie dzieci z kotami było bardzo udane. Podopieczni Kotikowo byli nieco zdezorientowani taką ilością nowych twarzy, ale kiedy maluchy zaczęły czytać książki, koty uspokoiły się i uważnie słuchały ciekawych historii. Było to zdecydowanie wspaniałe przeżycie zarówno dla dzieci jak i kotów.

 

Ostatnie spotkanie projektu przebiegło w bardzo pozytywnej atmosferze, jednak czuć było nutę nostalgii spowodowaną zakończeniem projektu. Po rozmowie o wrażeniach związanych z doświadczeniem przebywania ze zwierzakami uczestnicy mogli wziąć udział w ostatnich warsztatach – robienia legowisk dla kotów. Projekt pozytywnie wpłynął na wszystkich uczestników. Dzieci poczuły, że w nowym kraju mogą czuć się bezpiecznie i przytulnie, rozwinęły w sobie empatię, zintegrowały się ze sobą oraz udoskonaliły umiejętności czytania w języku polskim oraz rosyjskim. Bezdomne koty otrzymały dużo pozytywnej uwagi i ciepła, której brakuje im na codzień.