RY-BA – RYsuj i czytaj z BAbcią

WNIOSKODAWCA/Koordynator projektu:

Joanna Bień i Anna Grabowska

PARTNER WIODĄCY:

Przedszkole Rośnij Radośnie w Gdańsku – Osowej ul. Junony 96

 

OPIS PROJEKTU

RYsuj i czytaj z BAbcią – RY-BA  – to cykl międzypokoleniowych spotkań, podczas których, dzieciom będą czytane bajki napisane przez Joannę Bień. Słuchając bajek młodzi uczestnicy będą robili rysunki, z których finalnie stworzona zostanie książka z ilustracjami. Planowane jest także zorganizowanie warsztatów – RYBA – „RYsuj i czytaj z BAbcią”,  które poprowadzi Agnieszka Halama, certyfikowana trenerka psychologicznego warsztatu grupowego oraz myślenia wizualnego. Uczestnicy warsztatów poznają techniki szybkiego i prostego rysowania pobudzając w sobie pokłady kreatywności. Podczas spotkań międzypokoleniowych na wolnym powietrzu będą prowadzone gry i zabawy związane z treścią czytanych bajek. Seniorzy przypomną swoje zabawy z lat dziecięcych, a wspólne ich odtworzenie będzie okazją do wzajemnego poznania się dzieci i seniorów.

PARTNERZY PROJEKTU

Gdański Archipelag Kultury- Stacja Orunia

OKRES REALIZACJI

10.05-11.10.2021 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Wystartował projekt Rysuj i czytaj z Babcią -RY-BA odbyło się pierwsze czytanie bajek w Przedszkolu Rośnij Radośnie w Osowej.

W spotkaniu uczestniczyło 12 seniorek. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania integracyjnego seniorek przy kawie i ciastku, gdzie nastąpiło zapoznanie uczestniczek z celami projektu, harmonogramem zadań i wypełnienie ankiet.
Następnie seniorki spotkały się z dziećmi w celu czytania bajek. Dzieci usłyszały z podziałem na głosy 2 bajki: Szara myszka i Tęczowa Czarodziejka oraz Nieśmiała Sówka. Nauczycielki z przedszkola przygotowały krótkie inscenizacje do bajek oraz zabawy związane z treścią bajek. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą seniorek i dzieci oraz rozdaniem słodyczy wszystkim uczestnikom.
Na kolejnym spotkaniu dzieki poznały nową technikę rysowania tzw. Kwadraciaki, której autorką jest Agnieszka Halama. Dzieci wykonały ponad 60 rysunków różnych postaci.

Na kolejnym spotkaniu dzieci posłuchały bajki napisanej przez Babcię oraz miały okazję obejrzeć jej inscenizację w przedszkolnym mini-teatrzyku. Następnie zostały zabrane w ekspresową podróż do Indii oraz Holandii, wsłuchując się w prezentację jednej z Babć. Po wspaniałej wspólnej zabawie przyszedł także czas na słodki poczęstunek.
Kolejne spotkanie odbyło się w Stacji Orunia. Rozpoczęte kawą i ciastem przerodziło się w czytanie bajek, w którym uczestniczyły dzieci i seniorzy. Miało ono miejsce w przytulnej sali, gdzie słuchacze mogli swobodnie siedzieć i leżeć na pufach i materacach. Następnie seniorzy i dzieci uczestniczyli w specjalnie przygotowanych warsztatach: lepienie z gliny, malowanie światłem, robienie przywieszek i specjalnie dla dzieci robienie laleczek. Partner projektowy Monika Jarząbek ze Stacji Orunia i grupa seniorów Zdolna Orunia przygotowała wg starej receptury tort gdański, który stanowił przyszły poczęstunek.

Cykliczne spotkania integracyjne i możliwości czytania bajek terapeutycznych i empatycznych dzieciom stanowiły dużą wartość zarówno dla seniorów jak i dzieci. W działaniu bajka stała się naturalnym środkiem komunikacji  między seniorem a dzieckiem oraz sposobem tłumaczenia otaczającego świata. Oprócz efektów jakimi była wspaniała atmosfera i aktywizacja seniorów powstała publikacja bajek. Na zakończenie działań została wydana książeczka – „Bajki z Banku Babcinych Bajek” Joanny Bień. Poniżej prezentujemy kilka wybranych ilustracji, które miały swoją premierę podczas wirtualnej wystawy.

Autorzy/autorki ilustracji to:
Damian i Marianna, dzieci z Przedszkola Rośnij Radośnie w Osowej z grupy Bursztynki pod kierunkiem Justyny Blok;
dzieci ze SP nr 2 w Gdańsku: Arkadiusz, Amelia, Ania, Alicja, Janek, Julia, Wiktoria pod kierunkiem Hanny Wojcieszkiewicz
oraz Helena Bień, Karolina Bień, Nadia Pawłowicz