STREET ART #emocje #sztuka #zmiana

WNIOSKODAWCA/Koordynator projektu:

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie

PARTNER WIODĄCY:

Szkoła Podstawowa w Debrznie

OPIS PROJEKTU

STREET ART #emocje #sztuka #zmiana – projekt skierowany do młodzieży z Debrzna, przewiduje namalowanie muralu z artystami oraz zorganizowaniu finałowego happeningu. W Debrznie jest wiele miejsc (ścian), na których można legalnie malować, wyrażając siebie i swoje myśli. Dzięki tym działaniom młodzi pokażą mieszkańcom, że język sztuki jest uniwersalny, a ich działania niosą pozytywne zmiany i nie są wandalizmem. Przewidziane są także warsztaty, na których uczestnicy zintegrują się i rozwiną twórcze myślenie, dowiedzą się czym jest sztuka ulicy i wyruszą w przestrzeń miasta na kreatywny spacer. Poszukają inspirujących miejsc i motywów, które wkomponują w swoją „legalną ścianę graffiti”. Wykonają autorskie mini projekty, projekt finałowego muralu oraz będą mogli spróbować sił w hip-hopie. Prace będą odbywać się pod opieką profesjonalistów. Finałem będzie prezentacja połączona z happeningiem (taniec oraz sonda uliczna z mieszkańcami na temat street art oraz nowego muralu). Partnerami są: Szkoła Podstawowa w Debrznie oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie.

 

PARTNERZY PROJEKTU

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie

OKRES REALIZACJI

17.05-30.09.2021 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

Pierwszym działaniem w ramach projektu STREET ART #emocje #sztuka #zmiana było stworzenie filmu promującego sam projekt. Dużym wsparciem dla realizatorów, podczas realizacji filmu promocyjnego oraz organizacji pikniku promującego działania, była Szkoła Podstawowa w Debrznie.

 

 

Kolejnym etapem działań były intensywne szkolenia dla zrekrutowanych uczestników. Podczas warsztatów istotną kwestią był indywidualny rozwój każdego uczestnika przy jednoczesnej integracji grupy. Podczas każdego spotkania pojawiały się nowe pomysły przelewane najpierw na papier, a później na ścianę. Zmieniały się także używane środki wyrazu – nowe materiały, próbowanie nowych technik wykonania małych dzieł artystycznych- szablon, ręce zamiast pędzli – to wszystko pozwoliło na jeszcze większy rozwój artystyczny uczestników. Nauczyli się tworzyć własną sztukę, przez którą mogą wyrazić swoje emocje, poglądy, samego siebie. Oprócz rozwoju wrażliwości artystycznej uczestnicy rozwijali się także ruchowo poprzez warsztaty z tańca hip-hop.

Przez działania kulturalne młodzi ludzie kształtowali otaczającą ich rzeczywistość efektem czego było stworzenie muralu oraz zorganizowanie happening’u. Te finalne działania pozwoliły na pokazanie społeczności, że rozwój artystyczny młodych ludzi z zakresu sztuki ulicy może stać się nośnikiem pozytywnych zmian w otoczeniu. Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego działania TUTAJ.