W skali wyobraźni – letnie warsztaty artystyczno-kreatywne

WNIOSKODAWCA/Koordynator projektu:

Fundacja Mewka

PARTNER WIODĄCY:

Marta Misiun – Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach pedagogika i psychologia.

OPIS PROJEKTU

W skali wyobraźni – letnie warsztaty artystyczno-kreatywne – projekt zakłada dwutygodniowe warsztaty artystyczno-kreatywne, realizowane w Domu na Skraju, w dzielnicy Gdańsk Nowy Port. Efektem zajęć będzie model placówki w skali 1:10, który posłuży jako dom dla jeży, które są częstymi gośćmi ogrodu. Oprócz tego, dzięki warsztatom, dzieci będą mogły zmierzyć się z zadaniem stworzenia wizualizacji przyszłości wybranych budynków znajdujących się w dzielnicy Nowy Port. Będą one korzystały z archiwalnych zdjęć oraz wizji lokalnej. Finałem całego projektu będzie wernisaż i piknik z udziałem rodziców, gdzie zaprezentowane zostaną powstałe wizje przyszłości.

OKRES REALIZACJI

17.05-11.10.2021 r.


PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU

 

Ruszyły spotkania w ramach projektu W skali wyobraźni. Podczas letnich warsztatów mali architekci mieli okazję poznać wiele pojęć z zakresu architektury, przestrzeni i sztuki, takich jak: posługiwanie i  przeliczanie  skali, rysowanie postaci w proporcji 1:10, kartografia, rodzaje sklepień, prace manualne czy podstawy projektowania przestrzennego.

W ramach projektu odbyła się także wycieczka studyjna podczas, której omówione zostały kwestie projektowania uniwersalnego m.in dla osób z niepełnosprawnościami. Dla uczestników była to nie tylko przydatna lekcja. Wycieczka do Centrum Gdańska stanowiła także przyjemną odmianę i atrakcję, oraz okazję do integracji.

 

   

Dobre samopoczucie młodych uczestników było dokładnie monitorowane poprzez prowadzone, przez nich Dzienniczki Budowy Młodych Architektów. Dzieci w specjalnie zaprojektowanych notatnikach zapisywały swój nastrój oraz nowo poznane pojęcia. Zaglądając do ich zapisków można stwierdzić, że bawiły się bardzo dobrze.

 

 

 

Dzięki zdobytej wiedzy teoretycznej uczestnicy mieli możliwość zbudowania od podstaw prawdziwego domku dla jeży. Młodzi architekci dzielnie pracowali nad budową. 

Finałem projektu było uroczyste otwarcie Domku dla Jeży, który powstał dzięki rzetelnej pracy małych architektów. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje dzieło zaproszonym gościom: rodzicom i znajomym oraz opowiedzieć o doświadczeniu jakim były warsztaty w Skali Wyobraźni.